İçeriğe geç

Yöneticinin Başarısızlık Rehberi

Ulusal ve uluslararası firmalardaki yöneticilik tecrübesini kaleme alan Özhan Atalay,” Yöneticinin Başarısızlık Rehberi” kitabı ile kendi işini yapmak isteyenler ve profesyonel iş hayatında yeni olanlar için altın değerinde tavsiyelerde bulunuyor.

Niçin Yöneticinin Başarısızlık Rehberi?

Özhan Atalay kitabın giriş bölümünde, niçin başarı rehberi olmadığını anlatarak başlıyor. Kitaptaki başlangıcı, ilerleyen sayfalar için merakınızı uyandırıyor. Bir başarı rehberi anlatılmış olsaydı ki başarının tecrübesi de elbette değerlidir; mutlaka peşi sıra gelecek olan tavsiye başlıkları aklınızda beliriverirdi. Okuduğunuz kişisel gelişim ve iş kitaplarının kaçı başarısızlığı anlatıyor bir düşünün! İnanın, başarısızlığı engelleyebilecek bir öngörüye ve bilgiye sahip olmak, başarının altın anahtarından daha kıymetli.

Başarısızlık Tecrübesi Değerlidir

Bu kitapta tamamen yaşanmış ve gerçek tecrübeler yer aldığı için tavsiye edilmeye değer. İş hayatının başlangıcında iseniz ilerleyen yıllarınızda sizi nelerin beklediğini öğrenmiş olacaksınız. İş hayatınızın ortalarındaysanız, şimdiye kadar yaşamış olduklarınızı ve doğru ve yanlışlarınızı göreceksiniz bu kitapta. Bazen anlam veremediğiniz sonuçların cevabını bulabilmeniz bile muhtemel.

Yöneticinin Başarısızlık Rehberi, iş modeli nedir sorusu ve bu sorunun cevabıyla başlıyor. İş hayatında var olan egolar, cesaret, duygu sömürüsü ve çalışan kişi karakterlerine kadar pek çok tecrübe bulacaksınız. Sadece iş kuran veya kuracak olanlar için değil, çalışma hayatının bütün pozisyonlarındaki kişiler için tavsiyeler bulunuyor. Kitapta özellikle Türk patronlar bölümü beğeninizi kazanacak. Neden biliyor musunuz? Çünkü orada, gerek patron olarak, gerek ise çalışan olarak kendinizi bulacaksınız. Bir de son yılların çok konuşulan terimlerinden mobing konusu örnekleriyle anlatmış Sayın Özhan Atalay. İş yerinde patron veya yönetim kademesinden bir anda yabancı muamelesi görürseniz, nedenini bu kitap sayesinde anlayacak ve ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Türk Şirketlerindeki Kurumsallaşamama Sorunu

Türk şirketlerindeki kurumsallaşamama sorunu ve nedenlerine dair Özhan Atalay’ın önemli tespit ve tavsiyeleri bulunuyor. Bir işletmenin kuruluşunun amacı sürdürülebilir olmaktır. Ama Türk şirketlerindeki yönetimi paylaşamama karakteri yüzünden kurumsallaşamayan firmalar, global ölçeklere erişemeden kısır döngüde kısılıp kalıyor ve yok oluyor. Eğer bir iş sahibiyseniz veya kendi işini yapmak için bir çaba içerisindeyseniz, bu kitaptaki tavsiyeler ile işinize doğru yön verebilirsiniz.

Kitap’ta 67 adet birbirinden değerli tecrübe okuyacaksınız. Elbette 67 başlıktaki tavsiye ve tecrübelerle iş profesyoneli olmayı beklemeyin. Bu kitabı bir başarı, iş ve yönetim kitabı olarak değil; başarısızlığı önleyecek bir tecrübe kitabı olarak okuyun. Kitaptaki maddeler halindeki değerli tespitlerin sonunda, Özhan Atalay’ın kendi ticari girişiminindeki başarısızlık örneğini göreceksiniz. Yabancı bir yemek işletmesinden franchise alarak gerçekleştirdiği ticari girişimindeki başarısızlık hikayesini paylaşan Özhan Atalay, yemek işletmelerinin maliyet dinamiklerinden, franchise anlaşmalarına kadar yapmamanız gereken bir dizi tavsiyede bulunuyor. Sonuç itibariyle; “Yöneticinin Başarısızlık Rehberi” hakikaten rehber niteliğinde bir kitap olmuş.

Kitap, aldığınız anda iki defa tekrar, en az altı ayda bir de olmak suretiyle tekrar okumalar yapılacak güzel bir eser. Bu güzel kitabı tavsiye etmekten mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

Keyifli okumalar….

Kategori:Kitap Tavsiyelerim