İçeriğe geç

WOMM Etkisi ve Sosyal Medya

WOMM- Tavsiye

Network marketing şirketleriyle kelime literatürümüze dahil olan WOMM‘u (word of mouth marketig) isanlar arasındaki tavsiye mekanizmasının  profesyonel pazarlama alanındaki ismi olarak niteleyebiliriz.

İnsanlar arasında ki doğal bir etkileşim olan tavsiye mekanizması,satış ve pazarlama için kullanılması gereken etkili bir silahtır. Çünkü kişi güvendiği birinden duyduğu bir ürünün veya hizmetin faydasına standart reklam çalışmalarından daha fazla ilgi gösterdiği  aşikardır. Bu tarz güven oluşturma yolu ile reklam sistemi, aslında her an karşımıza çıkmaktadır. Görsel veya yazılı medyada, toplum nezdinde kabul görmüş sanatçı, sanatkar ve tanınmış kişiler ile yapılan reklam bu güveni oluşturmaya yönelik bir çalışmanın eseridir. Sevdiğimiz bir sanatçının, bir ürün veya hizmetin tanıtım yüzü olması, insanlar arasında sanatçının güveninin kullanılarak ve hayran kitlesinde  WOMM etkisi yaratmaya ve potansiyel müşteriye dönüştürmek geçmişten beri kullanılan bir satış tekniğinin sonucudur. Yani firma ve ürü nezdinde güven tesis edilmesi çalışması.

Sosyal medyanın WOMM’daki rolü

Bilindiği üzre sosyal medya ağları günümüzün en etkili ve hızlı iletişim araçları. Tekolojinin ve iletişim araçlarınınbu kadar gelişmediği zamanlarda Womm yani tavsiye etkisi sadece çevremizle sınırlı kalırken sosyal medya ağları sayesinde onlarca misli katlamak mümkün. İlgi alanlarına göre oluşan sosyal medya ağları içerisinde aktif olunması ve memnun müşterilerin bu ağlar üzerinde yapacağı tavsiyeler, etkileşim çevresine göre etkili bir womm etkisi sağlayacaktır. Yalnız burada unutulmaması gereken en önemli kelime “memnu müşteri” dir. Eğer kalite, güven ve memnun müşteri ilkelerinden uzak bir pazarlama mantığı ile hareket ediyorsanız, sosyal ağlardaki womm etkisi aleyhinizde bir yıkıma sebep olabilir.

Kategori:Gündem