İçeriğe geç

Türkiye’de Emlakçılık Sistemi

Gelişen gayrimenkul sektörü, beraberinde profesyonel emlak pazarlama şirketleri ve konusunda uzman gayrimenkul danışmanları ihtiyacını da doğuruyor. Halk eğitim merkezleri ve özel eğitim kuruluşları içerisinde gayrimenkul danışmanlığı eğitimleri veriliyor. Ama hali hazırda sektör içerisinde çalışan emlak danışmanlarının bu eğitimlere uzak olduğu aşikar. Ülkemizdeki yabancı kaynaklı emlak şirketleri kendi bünyesinde çalıştıracağı adayları ön eğitime tabi tutması ve çalışma süreci içerisinde sürekli motivasyon ve satış eğitimleri imkanı vermesi, sektöre nitelikli ve eğitimli gayrimenkul danışmanları kazandırmış olsa da sektörün ihtiyacını karşılamak için yetersiz kalmaktadır.

Kayıtsız Emlakçı Sorunsalı

İstanbul emlak odaları birliği verilerine göre, İTO ve İstanbul emlak odalarına kayıtlı emlak ofisi sayısı İstanbul’da 13.000 civarında ve resmi olarak çalışan sayısı 40.000 kişi. Bu verilerin yanı sıra emlak odasına kayıt olmaksızın faaliyet gösteren emlak ofislerinde çalışan veya bağımsız çalışan kişi sayısı 100.000 kişi civarında olduğu belirtiliyor. Bu veriler sektörde ki güvensizliğin ana sebebini gözler önüne seriyor. Emlak danışmanlığını bir meslek olarak görüp, gerekli eğitim alarak sektörde çalışan kişilerin yetersiz oluşu ve eğitimsiz kişilerin sektörde ki fazlasıyla varlığı, mağdur müşteri kitlesi oluşmasında ki en büyük etken.

Gayrimenkul Danışmanlığı Faydaları

Her ne kadar nitelikli ve eğitimli gayrimenkul danışmanı sayısının az olduğundan bahsetmiş olsak ta iyi bir gayrimenkul danışmanının size sağlayacağı bir çok fayda vardır.

  • Uygun Fiyat: İyi bir gayrimenkul danışmanı, ev almak istediğiniz bölgede ki konut fiyatlarına hakim olacağı için, bütçenize göre en iyi alternatifler sunarak yanıltıcı fiyatlar karşısında zarar etmenizi önleyecektir.
  • Zaman Tasarrufu: Hiç kuşkusuz hepimizde bir zaman problemi var. İşinizden ailenizden artan kısıtlı zamanda bireysel çabanızla, bütçenize uygun gayrimenkul bulmanız uzun zamanınızı alabilir. İyi bir gayrimenkul danışmanı, isteklerinizi iyi analiz ederek tam istediğiniz gayrimenkul sahibi olmanızı en kısa sürede sağlayacaktır.
  • Banka Kredileri: Gayrimenkul firmaları ve gayrimenkul danışmanları bankalar ile sürekli bir ilişki içerisinde olduğu için en uygun kredi oranları ile kredi almanızı sağlayabilmesi, kredi oranlarında zararınızın önüne geçecektir.
  • Tapu ve Resmi işlemler: Toplumumuzun büyük çoğunluğunun hayatında bir defa ev aldığını düşünürsek tapu işlemleri ve mevzuatları hakkında yeterli bilgiye sahip olması mümkün değildir. İyi bir emlak danışmanı ile çalışmak, size tapu mevzuatları ve işlemlerinde hataya düşmekten kurtaracaktır.

İyi bir emlak danışmanının sağlayacağı fayda ve kazanç, vereceğiniz emlak komisyonunun yanında küçük bir tutar olarak kalacaktır. Son olarak çalıştığınız gayrimenkul danışmanından beğendiğiniz evin sahibiyle sizi yüz yüze getirmesini isteyin. Çalıştığınız gayrimenkul danışmanının güvenilirliğinden emin değilseniz ve ev sahibiyle karşı karşıya getirmekten kaçınıyorsa o kişi ve firmayla çalışmayı iki defa düşünün derim.

Kategori:Gündem