İçeriğe geç

Periscope’lu Gayrimenkul Danışmanı

Teknoloji, pazarlamada farklılaşmayı sağlayarak markalaşma yolunda büyük kolaylık ve imkanlar sunabiliyor. Tabi ki bu iletişim ağlarını işimize doğru yansıtabilirsek. Tam bu noktada canlı yayın uygulaması olan Periscope‘un gayrimenkul pazarlamasında doğru kullanıldığı noktada, kullanan kişiye olası fayda ve öngörülerimi paylaşmak istedim.

Periscope, cep telefonunuza yükleyebileceğiniz bir canlı yayın uygulaması. Eğer şimdiye kadar kullanmadıysanız Play Store ve Apple stor’dan ücretsiz bir şekilde indirip Twitter hesabınızla kolay üyelik oluşturabiliyorsunuz.

Periscope çok karmaşık olmamakla birlikte yeni bir iletişim platformu olduğundan dolayı ilk etapta kullanımı ve amacı üzerine biraz düşündürebilir. Periscope için, insanların kendilerine özel canlı yayın kanalı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İnsanlar istediği her anını canlı yayın yapmak suretiyle herkese açabiliyor. Periscope’ta da Twitter gibi takip mekanizması var. Takip ettiğiniz kişiler canlı yayına başladığı anda bir uyarı ile haberdar olabiliyor ve o kişinin o anına şahitlik yapabiliyorsunuz. Şahsen ben, Amerika New York’ta ki bir kişinin Manhatten’dan yaptığı yayınları ilgiyle takip ediyorum.

Gel gelelim bir emlak ofisi bünyesinde çalışan gayrimenkul danışmanı veya inşaat firması bünyesinde çalışan gayrimenkul satış temsilcisi, pazarlama birimi nasıl kullanır ve fark yaratabilir ?

Gayrimenkul/emlak satış işinde, klasik olarak portföy bulunur, fotoğraflanır ve ilan sayfalarında yayınlanmak suretiyle talep oluşturulmaya çalışılır. Ben burada standart yapılan uygulamadan bahsediyorum elbette.

Sahip olduğunuz satılık portföyün özelliklerine göre konut arayışı olan kişi size ulaşır ve macera bundan sonra başlar. Özellik ve metrekare aralığı veya fiyat kıstasına göre bir çok satılık konut ilanı ile karşılaşan konut alıcısı, en ideal gördüğü ilanları tek tek görmesi gerekmektedir. Bir gayrimenkul danışmanı için Periscope uygulamasını pazarlama mecrası olarak kullanımı burada devreye girer.

İlan için her arayan kişi satılık portföyünüzü görmeye gelmeyebilir veya gelemeyebilir. Belki elinizde ki satılık emlak ilanınızı arayan ama zaman kısıtı nedeniyle görmeye gelemeyen kişi sizin için potansiyel bir müşteridir. Periscope sayesinde satılık portföyünüzü, günün belli saatlerinde canlı yayın yaparak tanıtabilir ve potansiyel müşterilerinize zaman kazandırabilirsiniz. Sizin konut arayışı içerisinde olduğunuzu hayal edin ve ihtiyacınız olan satılık daireleri hiç zahmete girmeden görme imkanınız olduğunu. Bu muhteşem bir kolaylık değil mi ?

Elbette bütün satılık portföyünüz için arayanlara canlı yayın yapacak vaktiniz olmayacaktır. Hatta bu gereksiz bile olacaktır. Bu pazarlama kanalını kullanacağınız satılık portföyleri seçmeli ve zaman yönetimi yapmalısınız. Periscope canlı yayını ile  pazarlama yapacağınız konutlar, nitelikli ve sosyal donatılara sahip konut projeleri içerisinde ki özel satılık portföyleriniz olacağı gibi; satışını üstlenmiş olduğunuz büyük veya küçük konut projelerini günün belli saatlerinde canlı yayınla tanıtabilirsiniz. İlan açıklamalarınızda ve sosyal medya hesaplarınızdan bunu duyurmalısınız.

Periscope, canhıraş bir şekilde çalışan gayrimenkul danışmanlarının yanı sıra inşaat firmalarının konut projelerini tanıtabilmeleri için son derece ideal bir pazarlama alanı. Site tarzı ve nitelikli konut projesi üreten orta düzey inşaat firmaları, konut projesinin her detayını, konut tiplerini, otopark ve çevre özelliklerini canlı yayınla müşterilerine tanıtabilir. Bu pazarlama çalışması firmaya pek çok reklam çalışmasından daha etkili olacağı gibi markalaşma yolunda büyük bir etki yapacaktır.

Sektör teknolojiyi iyi kullanan, kişisel marka gayrimenkul danışmalarına ihtiyaç duyuyor. Yeni yazımda görüşmek üzere…

Kategori:GayrimenkulPazarlama