İçeriğe geç

Konut satmak için strateji yapmayın, güven verin!

Gelişen konut piyasası, inşa edilen yeni projeler ve gelişen teknolojiler, yeni stratejiler oluşturmayı zaruri kılıyor. Ama, günümüzde konut satabilmek için strateji yapmaktan daha önem arz eden bir şey var; güven vermek.

Bu yazıda tamamen güven meselesine değineceğim. Konut piyasası gelişti, büyüdü, oturum için talep gördüğü kadar yatırım için de talep gördü. İnşaat piyasasında faaliyet gösteren firmalar kadar, farklı alanlardan gerçek ve tüzel kişiler konut geliştirmeye başladı. İşin güven verme kısmı burada başlıyor… Piyasadaki bu hareketten  kazanç sağlamak isteyen piyasanın yeni oyuncuları, sektörün maliyetlerini, bölgesel arsa maliyet oranlarını bilmediği, yeterli sermaye ile yola çıkmadığı için arkada yığınla konut mağduru yarattılar. Buna mukabil; sürekli yenilenen kentsel dönüşüm ve imar yönetmeliği piyasanın yeni oyuncuları açısından karmaşık olabildiği için hatalara ve mağduriyetlere açıklık oluşturuyor.

Ne yapılmalı?

Güven vermenin sebebine değindikten sonra, şimdi ne yapılması gerektiğini konusunda tavsiyede bulunayım. Geçen zaman zarfında o kadar çok mağduriyet yaşandı ki, artık insanlar tabiri caizse yoğurdu üfleyerek yiyor. Küçük müteahhitlerde topraktan satış, büyük çaplı projelerde maketten satış denilen ön ödemeli konut satışında parasını ödediği konutu alamayan, tamamlanmayan ve batan onlarca firma var; bunların oluşturduğu binlerce de mağdur. Hayatında bir defa konut alacak kişiler piyasadaki kanunlara,  firmaları değerlendirmeye ve konut almak istediği bölge fiyatlarına hakim olamadığı için  doğruyu seçmekte hataya düşebiliyor. Bu aşamada güven oluşturmak için izlemeniz gereken yol şöyle;

  • Projenin bulunduğu ilçe ve bölge için son üç yılı kapsayan bir fiyat değer analizi hazırlayın.
  • Maketten satışta (ön ödemeli satış sözleşmesi) müşterinin haklarını açıklayın.
  • Projenin inşası süreci, teslim süresi ve inşası için firmanın mali yeterliliğini ortaya koyun.
  • Projenini tamamlanmaması ve tesliminin gecikmesi halinde müşterinin haklarını ve izlemesi gereken kanuni yolu açıklayın.
  • Kentsel dönüşüm olarak planlanan proje için, kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında bilgilendirin.

Bu maddelere kendinizde bazı maddeler ekleyebilir ve konut projesinin tanıtmaya başlamadan önce bir sunum olarak müşteriye önceden aktarın. İnanın bu strateji satışlarınızda fark yaratacak.

 

Kategori:GayrimenkulPazarlama