İçeriğe geç

Hasan Can’ın İlham Veren Gayrimenkul Danışmanlık Tecrübesi

Era Gayrimenkul Türkiye‘nin 19 Eylül’deki, “Değişen Koşullarda Yeni Gayrimenkul Trendleri Zirvesi“nde nefis bir danışmanlık tecrübesini dinledim ve bunu size de aktarmak istiyorum. Seminer konuşmacıları içerisinde bulunan Remax Yeditepe Ofisi Broker’ı Hasan Can, açılış konuşmasını yapan Era Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay‘dan sonra mikrofonu aldı ve gayrimenkul danışmanlığına başlama hikayesini ve olağanüstü tecrübesini paylaştı. Bundan sonrasını iyi okuyun…

Türkiye’nin en doğu illerinden olan Erzurum doğumlu ve Erzurum’da ikamet eden ve orada çalışan Hasan Can, bir gün arkadaşlarından birinin gayrimenkul danışmanlığı hakkında bilgi vermesi üzerine ani bir kararla Erzurum’daki hayatını, refahını ve gelirini bir kenara bırakarak hiç bilmediği bir şehre; İstanbul’a geliyor. Bir çok kişinin yapmayacağı, istese bile yapmaya cesaret edemeyeceği bir hareket bu. Hasan Can’ı bu hamleye iten güdüyü düşünün…

İstanbul’a gelince Beykoz bölgesini kendisine çalışma alanı seçiyor. Beykoz dediysem, Beykoz’da zaten bilinen bir kaç yerleşim alanı var o zaman. Acarkent ve Beykoz Konakları. Hasan Can ilk olarak bölgede çalışmaya başladığında, bu projelerdeki durumu ve çalışma modelini şöyle anlattı; “Ben bu bölgede çalışmaya başladığımda, bu projelerin içerisinde aktif çalışan otuza yakın gayrimenkul danışmanı vardı. Ve bunların yarısı da bu projelerin inşa eden firmalarda çalışmış, çok uzun zamandır bu projelerde faaliyette olan danışmanlardı. Hali hazırda bu kadar çalışan danışman varken tabi projeye girmek bile sorun oluyor..

Ben tam 11 ay hiç bir portföy almadan çalıştım. Bu zaman zarfında bölgeyi, projeleri, projelerin içerisindeki konut ve villaların bütün farklılıklarını ve özelliklerini, ev sahiplerinin kim olduklarını, mesleklerini, işlerini ve hobilerine varıncaya kadar öğrendim. 11. aya kadar hiç portföy almadım, almak için çalışmadım, çünkü; eğer hemen para kazanma güdüsüyle kiralık veya satılık bir portföy almış olsaydım ve onu satamasaydım, bu işe ve kendime olan inancımı kaybedecektim. Ekspertizlerin fiyatlama yapmak ve projelerde çalışan danışmanlar bilgi almak ve fiyatlama için beni aramaya başladığı kadar uzmanlaştığım. 11. ayımda ilk portföyümü aldım ve onu sattım. 12. ayımda tam 17 tane satış yaptım.

Gayrimenkul danışmanlığı yapmayı düşünenler veya hali hazırda gayrimenkul danışmanlığına yeni başlayanlar bu özveride bulunmaya hazırsanız, bu işte başarı için hedefiniz ve isteğiniz var demektir. Eğer iki ayda büyük para kazanmayı amaçlıyorsanız üçüncü ayda bu işi bırakanlar kervanına katılacaksınız.

Hasan Can, gayrimenkul danışmanlığı yaptığı yıllar boyunca kazandığı tecrübelerini  ve çalışma prensiplerini konuşması süresince aktardı. Hasan Can’ın ilham verici gayrimenkul danışmanlığına başlama  hikayesi umarım sektör çalışanlarına faydalı olur.

Kategori:Gayrimenkul