İçeriğe geç

Gerçek haberler için alternatif bağımsız gazeteciler ve online programları

Doğan Grubunun satılması ile yazılı ve görsel medyada farklılık oluşturabilecek bir yayın organı neredeyse kalmadı. Hoş, satılmadan önce de gerçekleri öğrenebilmenin mümkün olduğu söylenemez. O yüzden, size, takip ettiğim alternatif gazetecileri ve yayınları hakkında bilgi vermek istedim.

TV’de haber seyretmeyen biri olarak, takip ettiğim bağımsız gazeteciler ve teknoloji nimetinden yararlanarak yaptıkları online yayınlar hakkında sizlerinde bilgi sahibi olmanız ve takip etmeniz için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Klasik medya organlarında artık gerçekleri öğrenme şansınız yok. O yüzden alternatif gazetecileri takip etmenizde yarar var.

1: Medyascope

Gazeteci Ruşen Çakır ve bir grup gazetecinin online habercilik girişimi Medyascope TV, alternatif ve online haberciliğin belkide Türkiye’de ilk ve en organize örneği. Canlı yayın uygulaması Persicope (Scope) üzerinden yayınlar ile başlanılan alternatif habercilik, diğer sosyal medya platformlarının da canlı yayınları hayata geçirmesi ile neredeyse kullandığınız büyük sosyal ağlarda canlı yayınlar gerçekleştiriyorlar.

Bir stüdyoda pek çok konu hakkında canlı yayınlar ile habercilik icra eden bu girişimi, kullandığınız sosyal medya organlarından takip etmenizi şiddetle öneririm. Aşağıda hesaplarını bulabilirsiniz.

Scope: https://www.pscp.tv/medyascopetv

Facebook: https://www.facebook.com/medyascopetv

Yotube: https://www.youtube.com/channel/UCNCVuaQDvPrZ4oTKG90iqOA

Ruşen Çakır: https://www.pscp.tv/cakir_rusen

Patreon: https://www.patreon.com/medyascopetv

2: Ünsal Ünlü

Hafta içi her sabah 9:00 ve 10:00’da iki yayın yapan Ünsal Ünlü, online haberciliğin en güzel örneklerinden biri.

Scope: https://www.pscp.tv/unsalunlu

3: Şükrü Küçükşahin

Kıdemli gazeteci Şükrü Küçükşahin hafta içi hergün saat 16:00’da gündem yorumluyor.

Scope: https://www.pscp.tv/sukrukucuksahin

Patreon: https://www.patreon.com/sukrukucuksahin

4: Gökhan Özbek

Hafta içi her akşam 23:00’da yaptığı güncel yayınlarla araştırmacı gazeteciliğin güzel bir örneği olan Gökhan Özbek’i takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Scope: https://www.pscp.tv/gokhanozbek

Yotube: https://www.youtube.com/channel/UCv0w8hUQ7MROrzv3yCoDX0A

Patreon: https://www.patreon.com/gokhanozbek

4: Ece Sevim Öztürk

Çağdaş Ses internet sitesinde makaleler yazan Ece Sevim Öztürk, online habercilikte yeni olsa da, yaptığı araştırma haberlerini büyük ilgiyle takip edeceğiniz söyleyebilirim.

Scope: https://www.pscp.tv/ecesevimm

Yotube: https://www.youtube.com/channel/UCNgqo1pKdAoWKXph-OEMbCA

Patreon: https://www.patreon.com/ecesevimozturk

5:Yavuz Oğhan: Bidebunuizle

Radyo Sputnik’te program yapan Gazeteci Yavuz Oğhan, programlarını scope uygulaması üzerinden de canlı yayınlıyor. Hafta içi 17:00’de güncel gelişmeleri haberleştiren Oğhan, konuya dair telefon bağlantıları ve konuklar da misafir ediyor. Pazartesi ve Çarşamba günleri, Gazeteci Akif Beki ve Gazeteci İsmail Saymaz ile üçlü gündem yayınlarını izlemenizi ise şiddetle tavsiye ederim, çok eğlenceli ve dolu dolu bir program yapıyorlar.

Scope: https://www.pscp.tv/Bidebunuizle/

Medyascope ve Ünsal Ünlü dışında bahsettiği gazetecileri 1 ay öncesine kadar tanımıyor veya takip etmiyordum. Bahsettiği gazetecileri belki çok önceden bu tanıyorsunuz, belki de yeni tanıyacaksınız. Dünya görüşleri belki sizinle örtüşmeyecek ama gerçeklerden haberdar olmak istiyorsanız bu gazetecilerin yayınlarını takip etmeli, paylaşmalı ve destek olmalısınız. Bir medya grubu altında çalışmayan ve nadide işler yapan örnek gazetecileri, Patreon hesaplarından küçük bütçelerle destekleyebilirsiniz.

Kategori:Gündem