İçeriğe geç

Gayrimenkul Sertifikaları Paneli İzlenimlerim

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, bugün gayrimenkul sertifikaları ile alakalı “Gayrimenkul Sertifikaları Paneli” düzenledi. Sektörü yakından takip etmememiz hasebiyle yeteri kadar bilgi sahibi olduğum gayrimenkul sertifikaları paneline yine de katılım gösterip dinlemek istedim. Panel katılımcıları içerisinden, neyin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilere kulak misafir olarak, panelin akıllardaki soru işaretlerini giderecek bilgi yoğunluğunda olduğunu söylemekte yarar görüyorum.

Gayrimenkul Sertifikaları Paneli İzlenimlerim

TSPB Başkanı panelin ilk konuşmasını gerçekleştirdi. Gayrimenkul sertifikalarının çok önceden beri gerçekleştirilmesi gerektiğine değinen TSPB Başkanı’ndan sonra açılış konuşmasında en doyurucu bilgiyi verdiğini düşündüğü Borsa İstanbul başkanı oldu. Borsanın ve sermaye piyasalarının yeni bir argümana kavuşmuş olmasının mutluluğunu dile getiren Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, gayrimenkulün bir menkul değere dönüştürülmüş olmasının piyasaya ve ekonomiye hareket kazandıracağına belirtti. Himmet Karadağ’ın değindiği bir önemli nokta ise, gayrimenkul sertifikalarının helal bir yatırım modeli olduğu, bunun için görüş aldıkları ve bu hassasiyeti olan insanların gönül rahatlığıyla gayrimenkul sertifikası alabileceği yönünde oldu.

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, panelin üçüncü konuşmasını gerçekleştirdi. Gayrimenkul sertifikalarının işlem yönünde sorumluluk üstlenen SPK’nın gayrimenkul sertifikalarıyla ilgili genel sorumluluk çerçevesini anlatan Ertaş, işlemden müteahhitliğe kadar her bir adımın çok sağlam atıldığı, bu yönüyle risk içermediğini belirtti. İlk olarak Makro İnşaat Park Mavera 3 projesinde başlanan gayrimenkul sertifikasının ilerleyen zamanlarda başka projelerde de uygulanabileceği ama müteahhitlikte seçici olacaklarını belirtti. Gayrimenkul sertifikaları modelinin mega projelerin finanerçekleştirsmanında da kullanılabileceğini söyledi.

Panelin oturum bölümü

Gayrimenkul Sertifikaları Paneli‘nin oturum bölümünün misafirleri Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü Kemal Şahin ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Baş Finansal Danışmanı Mehmet Urcu oldu.

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, Başakşehir’de hayata geçirecekleri Park Mavera 3 projesinde ilk olarak uygulanacak olan gayrimenkul sertifikası ile, Park Mavera 3 projesinin bölgesel olarak kıstlaslara tabi tutulmaktan kurtularak Türkiye’nin hatta dünyanın her yerinden katılım ve yatırım yapılabilecek bir değere dönüştüğünü belirtti.

Vakıf Yatırım Genel Müdürü Kemal Şahin ise, bir konut projesinin sertifika ile paylandırılmasının nasıl sağlandığına değindi. Antalya Büyükşehir belediyesinden katılım gösteren Mehmet Urcu ise Antalya’da yaşanan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Konu ile alakalı bilgi sahibi olmayan veya yeteri kadar bilgiye ulaşamayan gayrimenkul piyasası temsilcileri ve sermaye piyasası temsilcileri için faydalı bir panel gerçekleştiren Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’ni bu organizasyonu için tebrik ediyorum. Bundan sonra piyasayı ve yatırımcıları bilgilendirmek ise benim gibi panele katılan piyasa ilgililerine kalıyor. Gayrimenkul sertifikaları ile ilgili sormak istediklerinizi  yazının altına yorum olarak sorabilirsiniz.

Kategori:Gayrimenkul