İçeriğe geç

Gayrimenkul Pazarlamasında Farklılaşma

Yıllık inşaat verilere bakıldığında geçmiş yıllara göre inşaat yapı ruhsatlarının iki katına çıktığı görülmekte ve gayrimenkul sektörünün ne denli hızlı bir ivme kaydettiğini resmi olarak göstermektedir. Sadece televizyon reklamlarında gördüğümüz konut projelerini bile takip etmeye yetişemediğimiz gayrimenkul piyasası, yüzeysel bir araştırma yaptığımızda onlarca daha fazla nitelikli konut projesinin gazete ve internet ortamında var olduğunu görebilmekteyiz.

Yapılan bunca nitelikli konut projesi, gayrimenkul pazarlamasında farklılaşmanın gerektiği gerçeğini gözler önüne seriyor. Belkide çok az bir kısmını incelediğim konut projelerinde ortak pazarlama söylemleri şu şekilde

  • Merkeze çok yakın :Bu merkeze yakınlık kime göre ve neye göre söylenebilir. Hedef kitlesi iyi analiz edilerek yapılmamış bir konut projesi için sıradan birpazarlama söylemi.
  • Sosyal imkanlar sunuyoruz :Kim sunmuyor ki ! İstanbul’da ki yüzlerce nitelikli konut projesi,hepsi sosyal imkanlar sunuyor. Bunu kendine has bir özellik olarak sunmak eksik pazarlama mantığının bir ürünü.
  • Havuz ve çocuk oyun alanları var :Takriben iki yüz dairelik en küçük bir nitelikli konut projesinde yirmi kişiye yetmeyecek bir havuz ve on çocuğun ancak oynayabileceği bir çocuk oyun parkı koyarak bunu bir avantaj olarak öne sürmek, konut pazarlaması açısından yetersiz kalacaktır. İnsanlar konut  sayısı ve öne sürülen özellikleri kıyasladığında bunun ilerleyen zamanlarda bir soruna dönüşeceğini görebilmektedir. Kaldı ki aynı özelliklere sahip yüzlerce konut projesi var.
  • Kapalı otoparkımız var :Hem nitelikli, sosyal donatılara sahip bir konut projesi yapacaksın hemde kapalı otopark imkanı sunmayacaksın. Nitelikli konut projesi müşterilerinin, zaten olması gereken ve sorgulamayacağı bir özelliği kendine ait bir farklılıkmış gibi sunmak sıradan pazarlama söyleminden ileriye gitmeyecektir.
  • Çok uygun ödeme seçeneklerimiz var :Bankaların kredi satmak için yarıştığı bir ortamda elbette uygun ödeme seçenekleri sunmak gerekli ama bunu ne derece insanlara reklamlarında aktarabiliyor ve kıyaslama şansı sağlıyorsun?

Yukarıda belirttiğim özellikler, incelediğim bütün konut projesi reklamlarında vurgulanan ayrıntıların bir kısmıdır. Aynı sosyal donatılara sahip yüzlerce konut projesinin olduğu ve pek çoğunun satılmayı beklediği ve üzerine yenilerinin eklendiği bir ortamda yukarıdaki pazarlama söylemlerinin yetersiz kaldığı bir gerçek. Yapılan yüzlerce nitelikli konut projesi, gayrimenkul pazarlamasında farklılaşmanın gerekliliğini gözler önüne seriyor.

Peki gayrimenkul pazarlamasında farklılaşma adına neler yapılabilir ?

Yapılacak bir konut projesinin en  başından itibaren hedef kitle belirlemek suretiyle, o hedef kitlenin ihtiyaçları, öncelikleri ve istekleri göz önüne alınarak projelendirilmesi gereklidir. Yapılacak bu öncelikli çalışma inşaat firmalarının satış sürecinde işini kolaylaştıracaktır.

Yüz binlerce lira ödeyerek yayınlanan ve ölçümlenemeyen saniyelik televizyon reklamları ve kısıtlı gazete reklamlarında yansıtılamayan özellikleri sosyal ağlar ile aktarabilmek pek tabi mümkün. Sadece sosyal ağlarda var olmak için açılan hesaplardan bahsetmiyorum. Yönetişim kavramının gerekliliği olan etkileşim alabilmek burada önemli olan. Tv ve gazete reklamlarında sunamadığınız özellikleri buradan sunun,hedef kitleye buradan hitap edin. Müşterilerinin sizi aramasını beklemektense, ilgililere sosyal ağlar üzerinden konut projeniz hakkında doyurucu bilgiler sunun ve bütün sorularına cevap almasını sağlayın. Sosyal ağları bir iletişim departmanı gibi kullanın.

Kategori:GayrimenkulPazarlama