İçeriğe geç

En Hızlı Gayrimenkul Pazarlama Yöntemi

Web sayfamı/bloğumu görüntüleyen ziyaretçilerin, çok ilginç aramalar ile geldiğini görüyorum. Bu yazımın konusu; web sayfama gelen trafiğin bir arama kelimesi olan “ en hızlı gayrimenkul pazarlama yöntemi “.  Google’da ” En hızlı gayrimenkul pazarlama yöntemi ” cümlesi ile arama yapan arkadaşlarım, muhtemelen gayrimenkul sektörüne yeni girmiş veya yeni pazarlama kanalları ile müşteriye hızlı ulaşmak isteyen kişiler olduğunu düşünüyorum. O yüzden, bu yazımda konum bazlı bir sosyal medya uygulaması olan Foursquare ile  lokal müşterilere ulaşma konusuna değineceğim.

Aşağıdaki grafikte gayrimenkulhaber.com emlak haberleri sitesi ziyaretçilerinin yaş ve cinsiyet oranlarına bakıldığında 25-34 yaş aralığı en yüksek arama yapan yaş kategorisi.

Foursquare’in konum ve mekan bazlı yeri bildirimi olanağını hedef müşterilere ulaşmak için nasıl kullanabiliriz ?

Geçenlerde ulusal haberlere konu olan, genç yaşta konut sahibi olan kişilerde artış olduğu gerçeğini göz önüne aldığımızda, bu kişilerin sosyal medyayı aktif kullanan kişiler olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır. Bir sosyal medya kullanıcısı aktif olarak en popüler sosyal medya ağlarının hepsini kullanıyor. Dolayısıyla konut talebinde bulunan bu sosyal medya kullanıcısı jenerasyonunun Foursquare ve diğer sosyal medya ağları ile yer bildirimleri yaptığını varsayabiliriz.

Aslında bu çalışma rakip firma odaklı bir strateji. Hayata geçirdiğiniz veya pazarlama ve satışını üstlendiğiniz konut projesinin bulunduğu bölgede inşa edilen benzer nitelikteki konut projelerinin yer imlemelerini araştırmakla başlıyoruz. Ben Trendist Ataşehir projesi ile örnekleme yapıyorum. Siz çevrenizdeki rakip firma ve konut projeleri aramanızı sağlayın.

Forsuquare arama bölümüne proje ile ilgili arama yaptığımızda konut projesine ait üç farklı yer imleme olduğu görülüyor. Yer imlemelerini firmalar yapmış olabileceği gibi alakasız kişilerinde yer ve mekan imleme yaptıklarını aklınızın bir köşesinde bulundurun. Ben bu imlemelerden örnek olarak ilk imlemeyi inceleyeceğim.

Görüldüğü gibi 901 ziyaretçi, 6074 ziyaret, yani yer bildirimi yapıldığı görülüyor. Yer bildirimi yapan kişilerin yorumları aşıya doğru devam ediyor. Öncelikle yer bildirimi yaparak yorum yapmış kişileri, yorumdaki alakasına göre hedef müşteri olarak belirleyebilirsiniz. Yani Check-in yapmış kişilerin tamamı konut projesi ile ilgili olan kişiler olmayacaktır. Yorumları inceleyerek gerekli ayrımı yapabilirsiniz.

Trendist Ataşehir’de Check-in yapmış olan kişilerin sadece altısı yorum eklemiş. Foursquare check-in’lerinde daha çok yoruma tabi olan mekan (restoran,cafe, işletme vb. ) olduğu bir gerçek. Dolayısıyla burada yer bildirimi yapmış kişi profillerine ulaşmak pek mümkün görünmüyor ama ümitsizliğe kapılmayın. Bu komplike bir strateji. Forusquare check_in’lerini diğer sosyal medya ağlarında paylaşmak için hesaplarını bağlamış olan kişilerin izlerini bu sefer Twitter üzerinden aramaya devam ediyoruz.

Twitter üzerinden yer bildirimi arayışı

Twitter arama hanesine yine hedef konut projesi ismini arattığımızda, kelimeye ait Twit, hashtag ( # ) ve yer bildirimleri; aranılan kelimeye ait bütün her şey çıkacaktır. Sonuçlarda ilk olarak Foursquare yer bildirimlerini hedef alıyoruz. Çünkü bu lokal bir starteji. Önceliğimiz rakip konut projelerini, satış ofislerini ziyaret etmiş kişileri bulmak, analiz etmek ve hedef müşteri olarak tanımlayabilmek. Yer bildirimi yapmış kişiler ana hedefimiz olmakla birlikte, arama yaptığımız konut proje ismine dair twit atmış kişileri yeniden eskiye doğru inceleyebilir, olası hedef müşterileri tanımlayabiliriz.

Konum bazlı yer bildirimi çalışmasının yanı sıra, pazarlama ve satışını yürüttüğünüz konut projenizin bulunduğu ilçe, mahalle vb. lokal kelime aramaları ile paylaşımlarda bulunmuş kişileri de inceleyebilir ve varlığınızı bölgesel olarak duyurmak için etkileşim sağlayabilirsiniz.

Bu yazımda bahsetmiş olduğum strateji size çok büyük bir müşteri potansiyeli yaratacağını elbette söyleyemem. Klasik olarak konut pazarlamasında kullanılan araçları yanında bahsetmiş olduğum strateji ve benzeri sosyal medya kullanımı ile pazarlamanızı kuvvetlendirebilir ve farklılaşabilirsiniz.

Kategori:GayrimenkulPazarlama