İçeriğe geç

Emlak Ofisleri İçin Google Kullanımı ve Anahtar Kelime Analizi

Emlak ofislerinin dijital dünyada etkinliğini sağlamak, doğru kelime ve ilanlar ile hedef kitle odaklı pazarlama için Google Adwords anahtar kelime analizinin önemi ve faydaları.

Tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul pazarlamasında da rekabet oldukça fazla. Ülkemiz konut vegayrimenkul sektörünün gelişimine paralel olarak emlak pazarlama alanında faaliyet gösteren kişi ve ofis sayısı da bir o kadar arttığı görülüyor.

Gayrimenkul pazarlama alanında resmi çalışan kişi ve ofislerin yanı sıra kayıtsız ofis ve kişi sayısı göz önüne alındığında, hizmet ve kalitenizi ön plana çıkarabilmek ve rakiplerinizden sıyrılabilmek daha bir önem kazanmaktadır.

Bu yazımda dijital Dünya’ya topyekün bir giriş yapmaksızın sadece Google ve kelime analiz aracına değinerek gayrimenkul pazarlaması alanında faaliyet gösteren emlak ofisleri ve profesyonel gayrimenkuldanışmanlarına hem fayda sağlamayı hemde rehber olmayı amaçlıyorum.

Google Trends ile Hit Aramaları Kontrol Edin

Tv, gazete veya çeşitli teknoloji haberlerinde; “bu ay en çok falan kişi veya falan şey arandı” gibi haberler denk gelmişsinizdir. Google Trends size trend ve yükselen arama kelimelerini sunacaktır. Kesin arama oranlarınıAdwords kelime aracından inceleyeceğiz. Lokal bir emlak ofisi, çalışma bölgesi ve çalıştığı nitelikli konut proje isimlerini aratıp ek aramaları gözlemleyebilir ve ilanlarında kullanmış olduğu başlık ve açıklamaları o şekilde düzenleyebilir.

Sinpaş konut projeleri üzerinde çalışan bir ofis için Sinpaş ile ilgili arama terimlerini bilmek ve ona göre konum belirlemek önemlidir. Google Trends arama hanesine “Sinpaş” yazıldığında  “zaman içerisinde gösterilen ilgi grafiği, bölgesel ilgi haritası ve ilgili aramalar ” gösterecektir.

SİNPAŞ İLGİLİ ARAMALAR

 

Aynı anda beş farklı arama varyasyonu sağlayabilir ve kıyaslama yapabilirsiniz. Bu varyasyon farklı firma isimlerini kıyaslama olabileceği gibi ilgili firma için farklı kelimeleri de aynı anda analiz edebilirsiniz.

Google Adwords Kelime Aracı

Google kendi başına bir internet devi. Arama motorları içerisinde kullanım oranlarına bakıldığında, rakiplerine göre yüzde 95’lik bir kullanım oranına sahip. Dolayısıyla bu kullanım avantajını hizmetlerle zenginleştiriyor, zenginleştirdikçe kullanım payı artıyor. Bunun için Google‘ı iyi kullanabilmek oldukça önemli.

Google AdwordsGoogle‘ın reklam platformudur. kelime aracı, daha çok web master ve web sayfası yöneticilerinin sağlıklı arama motoru optimizasyonu (SEO) yapabilmek ve Google reklamlarını hedef kitlesine ulaştırabilmek için kullandığı bir Google hizmeti.

Emlak Ofisleri Google Adwords’ü Nasıl Kullanabilir ?

Google bütün hizmetleriyle tüm internet kullanıcılarına açık bir alan. Sadece bir Google hesabınızın olması yeterli. Yani bir GMail hesabı. Sunmuş olduğu bütün hizmetleri ile Google, kullanımında ve analizinde profesyonellik isteyen hizmetlerdir ama ben burada stratejik olarak Adwords kelime analizine değineceğim.

Google hesabınızla Adwords’ giriş yaptığınızda üst menüde ” Ana SayfaKampanyalarFırsatlar ve Araçlar ” bölümünü göreceksiniz. Araçlar başlığına tıkladığınızda açılır menüden Anahtar Kelime Planlayıcı‘ya tıkladığınızda istediğimiz bölüme ulaşmış bulunuyoruz.

Anlaşılır olabilmesi için ben emlak kelimesi ile örnekledim.

Arama hanesinin hemen altında yer alan grafikte arama yaptığınız kelimenin ve arama yaptığınız kelimenin içerisinde bulunduğu kelime öbeklerinin dahil olduğu ortalama aylık arama oranlarını görebiliyorsunuz.

Grafiğin hemen altında arama yaptığınız kelimenin içerisinde olduğu veya benzer arama kelimelerini ve aylık ortalama arama oranlarını rakamsal olarak görebiliyorsunuz.  Google Adwords kelime aracı detaylı analiz ve oranlar verdiği için son derece önemli bir hizmet.

Ben genel olarak emlak kelimesi üzerinden örneklemiş olsam da sizlerin yapması gereken; lokal olarak çalışma bölgenizin kelimeleri ile arama yapmak, çalıştığınız İnşaat firması veya pazarlama ve satışını üstlendiğiniz konut projesi kelimeleri arama yapmak olmalıdır.

Bu sayede çalışma bölgeniz veya çalışma alanınız ile ilgili kullanıcı arama bilgilerine ulaşır ilanlarınızın başlık, bilgi ve açıklamalarını arama analizlerinize göre seçer ve doldurursunuz.

Bu yazıda sürekli olarak ilan girişlerinizde doğru kelime kullanımınıza vurgu yaptım. Dijital Dünya’ya tek bir yazıda derinlemesine dalmak pek bir fayda sağlamayacağını düşündüğüm için her yazıda tek bir konu üzerinden ilerlemeyi faydalı görüyorum.

 

Kategori:GayrimenkulTeknoloji