İçeriğe geç

E-Ticarette Sosyal Medya Evrimi

Dünya’da ve sonrasında ülkemizde son 10 yılında revaçta olan iş ve girişimcilik sektörü olan e-ticaret, günümüzde bir evrim geçirme sürecindedir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan e- ticaret, doğru, eksik ve yanlışlarıyla  ülkemiz bireysel girişimcisinin ilgi odağı oldu. Tabi ki e- ticarete gösterilen bunca ilgi ve girişim tek sektörde yüzlerce e- ticaret sitesinin oluşmasına sebep oldu. Yüzlerce hatta binlerce e- ticaret sitesinin olduğunun düşündüğümüzde, sektöre yatırım yapmak, öne çıkmak ve iş fikrimizi hayata geçirmek, inovatif iş fikirleri üretmek ve de teknolojinin evriminin görebilmekten geçiyor.

Teknolojik gelişmede ki evrimi ve e- ticarete yansımasını bir örnek olarak, son yıllarda herkesin hayatına temas eden teknolojik gelişim,  mobil teknolojileri gösterebiliriz. Mobil teknoloji, akıllı telefon piyasasının gelişimi ile hayatımıza temas eden ve en çok kullandığımız ve faydalandığımız teknolojik evrimdir. Akıllı telefonlar, sunduğu teknoloji ile birçok işimizde bilgisayara mahkumiyetten kurtararak işimizi her an her yerden yapabilir hale getirdi. Mobil teknolojinin gelişimi ve tüketici algısında yarattığı farklılaşma firmaların da bu evrim içerisinde mobil teknolojiye ayak uydurmasının zaruriyetini doğurmaktadır. Özellikle e- ticaret sitelerinin mobil uygulamalar geliştirmek suretiyle  mobil teknolojiye entegre olması, devamlılığı açısından gereklidir. Ayrıca mobil ilerleme, kendi ticaret sektörünü de oluşturdu. Mobil oyun sektörü, mobil uygulama sektörü ve sadece mobil üzerinden ilerleyen sosyal ağlar buna birer örnektir.

Mobil teknolojide ki gelişme ve kullanım oranlarında ki bu artış sosyal ağ kullanımlarını da değiştirdi. Kişiler her an her yerde sosyal ağalara bağlanabilir hale gelmesi sosyal medya ağ kullanımını arttırdığı gibi iletişim oranlarında da onlarca kat büyümeye sebep oldu. Ticaret insan odaklıdır, insanın olduğu yerde vardır ve insan algısına hitap etmelidir ilkesi ile  mobil gelişme sayesinde sosyal ağların  etkileşim oranında ki artış, e- ticaretin evrim yönünü de çizmektedir. Dünyanın en büyük e- ticaret sitesi olan Amazon.com’un  f- ticaret olarak adlandırılan, ürünlerini facebook üzerinden satmak için bu sosyal ağda mağaza açmak için görüşmeler yaptığı söylentisi bile e- ticaretin yönünü belirtmesi açısından önemlidir. Tabi ki  bu süreç ne zaman sonuçlanır bilinmez ama sosyal medya ağlarının yeni e- ticaret araçları olduğunu söylemek abartı olmayacaktır.

Kategori:Sosyal Medya