İçeriğe geç

Dijital Çağda Gayrimenkul Pazarlama İpuçları

Teknoloji hiç olmadığı kadar hızlı ilerliyor…..

Yeni nesil bir müşteri jenerasyonu, gayrimenkul arayışı ve talebinde bulunmaya başlıyor.

Kendine sorman gereken soru şu; gayrimenkul danışmanı, emlak ofisi veya markası olarak ben bunun ne kadar farkınyım?

Dijital çağın yeni müşterileri

Yeni bir nesil yetişkin oldu, iş sahibi olmaya başladı ekonomiye katıldı. Bununla birlikte ve barınma ihtiyacını düşünmeye başladı bile. Bu yeni dijital müşteri jenerasyonu sosyal medya platformlarını etkin kullanıyor. Sektörün atom çekirdeği olan bir gayrimenkul danışmanı olarak sosyal medya hesabı kullanmıyor, kullanıyor ama erişime kapatıyor veya çiçek, böcek, eş dost fotoğrafı paylaşıyorsan eğer, yaptığın iş ve paylaşımlarını bir gözden geçir derim.

Gayrimenkul danışmanı etiketiyle hesap açıp hesabını erişime kısıtlayan, istek göndermek suretiyle paylaşımlarının görülmesini sağlayan danışmanlar görüyorum halen daha. Ve bunlar, franchise emlak ofislerindeki danışmanlar. Eğer hesabından kişisel fotoğraflar paylaşıyor ve özel olarak kalmasını istiyorsan, sosyal medyada işinle özel hayatını ayırman gerekecek. Özel hesabın özel kalsın ama çalışma bölgende seni görülür yapacak hesaplar yönetmeye başlaman gerek. Yeni müşteriler ile etkileşim kuracağın pazarlama alanları artık buralar.

Değeri görülemeyen pazarlama fırsatı, canlı yayın

4 yıl kadar önce ilk defa Periscope uygulaması ile kullanıma giren canlı yayın imkanı sadece gayrimenkul danışmanı ve markaları değil, pazarlama alanında hiç bir sektörün kıymetinin farkında olmadığı bir fırsat.

İnanın buna canı gönülden inanarak söylüyorum, canlı yayın gibi olağan üstü bir pazarlama fırsat var ve bunu kimse kullanmıyor. Hem şu anda sadece tek bir yerde değil, popüler bütün sosyal medya platformlarında bu imkan mevcut. Periscope ile başlayan canlı yayın olayına diğerleri de kayıtsız kalamadı. Facebooki, İnstagram, hatta Twitter’da bile canlı yayın yapabiliyorsunuz. Hangi platformu daha çok kullanıyor veya daha çok hedef kitleniz var ise oradan canlı yayınlar gerçekleştirin.

Canlı yayın yapıp ne konuşacağız diye düşünüyorsanız şimdi tüyolarına gelelim. Daha önce bu konuya hem burada, hem de Gayrimenkul Haber‘de (ilgili yazıyı üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz) değindim ama yine de yayın tüyolarına değineceğim.

Her gün olur olmaz yayın yapmak ve geyik yapmak değil mesele, bunu işiniz için nasıl etkili kullanacağınız önemli.

Canlı yayınla tanıtımını yapabileceğiniz değerli portföyler belirleyin. Bu lokasyon olarak değerli veya fiyat olarak yüksek rakamlı satılıklar veya kiralıklar olabilir. O gayrimenkuller tanıtımı için haftanın iki günü ve saatini takviminize kaydedin. O saat diliminde 10 dakika veya 15 dakikalık yayınlar ile portföyü içeriden ve dışarıdan göstererek ve anlatarak tanıtın.

Bunun bir de proje yönü var. Satışını yaptığınız bir portföy gibi bir konut projesi de olabilir. Esasında böyle işler için daha ideal bir pazarlama aktivitesi canlı yayınlar. Projenin blok ve kat sayısı, konut tipleri, daire içerisinde kullanılan malzemeler, sosyal donatı alanları, otopark, ulaşım imkanı, projenin çevresi ve daha aklınıza gelecek bütün detayları canlı yayınlar ile hedef kitlenizin vizyonuna sunabilirsiniz. Hele ki bir yerden bir yere gitmenin eziyete dönüştüğü İstanbul gibi bir metropolde, canlı yayın ile ilgililere projeyi tanıma imkanı sunmak, etkili bir pazarlama olduğu kadar müşteri açısından büyük kolaylık.

Ben şuna inanırım; konut alımı yapmak için yola çıkmış potansiyel bir müşteriye ilk ulaşan ve akılda kalan, satışı da yapacak olandır. Bunu dikkate alın. Ama şuna dikkat edin, insanlara canlı yayınlar konusunda bilgi vermeniz lazım. Yani, yine sosyal medya hesaplarınızdan canlı yayın yapacağınızı, gün saat ve portföy olarak önceden bildireceğiniz paylaşımlar yapmalısınız. Mümkünse bir grafik çalışması ile düzenlenecek görseller bu anlamada yararlı olacaktır.

Filmleştirme ile tanıtım

Aslında bu biraz daha üst level bir çalışma. Bunun için ekstra bir prodüksiyon gerekebilir ama yine de değineyim. Aslında bahsini yaptığım şeyi, kısa zaman önce faaliyeti son bulan bir sosyal medya platformu VİNE gibi düşünebilirsiniz.

Şöyle ki; kendiniz için belirlediğiniz bir karakter ile ilgi çekecek kısa filmler çekebilirsiniz. Film derken yine bunu elinizdeki akıllı telefonla çözebilirsiniz ama ortada bir vine olmadığı için videoyu düzenlemek için bazı programlara ihtiyaç duyacaksınız. Daha sonra video kanalları üzerinden yayılımını sağlayabilirsiniz. Önemli olan ilgi çekici bir iş ortaya çıkarabilmek. Sonrası zaten organik olarak ilerleyecektir. Bunu sonraki aşama olarak aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Kategori:GayrimenkulPazarlamaSosyal Medya