İçeriğe geç

CV’niz Sosyal Olsun

Klasik iş arama süreçlerinden hepimiz geçmişizdir. Mezuniyet bilgileri, iş tecrübeleri, ilgi alanları vs… klasik cv örnekleri doldurarak bir iş görüşmesinden diğerine. İnternet ve sosyal ağlar ile geçirmekte olduğumuz toplumsal evrimin etkisini iş alanlarında da görmekteyiz.

Sosyal medya ile ürün ve hizmetlerini daha fazla kitlelere ulaştırmayı amaçlayan firmalar, işe alımlarda da sosyal ağlara başvurabiliyorlar. Özellikle insan kaynakları firmalarının, iş için en yetkin personel seçimi yapabilmek adına kişilerin sosyal medya hesaplarını izledikleri önemli bir gerçek.

İşverenlerin, ihtiyaç duydukları personele sosyal medya hesapları üzerinden ulaşmasını sağlayan Jobvite’ın yaptığı bir araştırmaya göre Dünyada  işe alımların %61’i sosyal medya üzerinden gerçekleşmekteymiş. O yüzden bu yazımızda ki tavsiyeler sosyal medya ağlarını aktif kullananlardan ziyade kullanmayanlara yönelik tavsiyeler içerecek.

Linkedin : Çalışan veya iş arayan herkesin bir Linkedin hesabının olması gerekli. Firmaların ilk olarak inceleyecekleri Linkedin hesaplarınız olacaktır. Mezuniyet, yetkinlikler, tecrübe gibi pek çok özelliği sıralayabileceğiniz bu mecranın etkileşime dayalı olduğunu, yani iş üzerine kurulu bir sosyal ağ olduğunu unutmayın. Kısacası profil oluşturmakla kalmayın.. Sektörünüzle alakalı kişileri takip edebilir ve etkileşimde bulunabilirsiniz. Ayrıca, yine sektörünüzle alakalı grup ve sayfalara dahil olarak sektörünüzle alakalı kişilerin paylaşımlarından faydalanabilirsiniz. Bu mecrada ki aktifliğiniz başvuru yaptığınız firmaların radarından kaçmayacaktır.

Facebook : Kullanımı en yaygın olan ve ülkemizde en fazla kullanıcı sayısı bulunan bir sosyal ağ. Bu mecrada artık profil sahibi olduğunuzu var sayarak profil açın önerisinde bulunmayacağız ama kullanıma dair önerilerimiz var. Facebook gerek kullanıcı eğilimlerini gerekse diğer sosyal ağları iyi inceleyerek sürekli bünyesinde güncelleştirmeler yapan bir sosyal ağ. En bariz örneğiyle Twitter’da kullanılan #hashtag olgusunu kendi bünyesinde uygulamaya başladı . Ayrıca  Linkedin’de ki gibi yetkinlik ve becerilerinizi sunabileceğiniz bir güncelleme getirmesi sosyal ağları ne kadar iyi okuduğunu da göstermektedir.

Facebook profilinizde arkadaşlarınızı sınıflandırın. Aile, okul, iş gibi. Bu sayede yapacağınız paylaşımları kimlerin görmesini isteyeceğinizi belirleyebilirsiniz. Herkese açık gönderilerinizde  iş ve sektörünüzle alakalı paylaşımlarda bulunabilirsiniz elbette ama unutmayın bu mecra sizin eğlence yüzünüz. O yüzden herkese açık paylaşımlarda (özel paylaşımlarınız ayrı tutmak kaydı ile)  eğlence yüzünüzü de gösterin. Sizi bu mecrada inceleyen işveren veya insan kaynakları biraz da eğlence yüzünüzü görmek isteyecekler. Çok önemli bir detaya vurgu yapmadan geçmek istemeyiz. Katılmış olduğunuz seminer, konferans veya etkinliklerde yer bildirimleri yapmaya özen gösterin. Sizi sosyal ağlarda inceleyen işverenler için en önemli  kısmı burası.

Twitter : İş görüşmelerinde bir klişe vardır. Cv incelenir sonrasında görüşme odasına alınırsınız. Soru cevaplardan sonra son soru sorulur ve o en etkili ve hayati bir sorudur. ” Niçin x şirketi ”  Paragraflarca anlatsan ne fayda senden bir kaç kelimelik vurucu cümleyi bekler o insan kaynakları sorumlusu. Twitter o işte. 140 karakterde neler anlatabildiğiniz işverenler için incelenecek bir detay ve hakkınızda fazlasıyla çıkarımlar yapabilecekleri bir mecra.

Twitter, Facebook’a göre tanınmış kişilere ulaşmakta daha etkili bir mecra. Sektörünün uzmanı kişileri takip etmek ve etkileşimde bulunmak hem size fazlasıyla kazanımlar sağlayacağı gibi, sizi Twitter üzerinden inceleyen işveren adayı için de olumlu izlenim oluşturacaktır. Eğlenceyi de unutmamak gerek tabi, dolu dolu 140 karakteriniz var.

Foursquare : Lokal pazarlama bağlamında oldukça etkili bir mecra olan Foursquare, kişisel PR olarak da kullanabileceğiniz etkili bir sosyal ağ. Yer ve konum bildirmeye dayalı olan bu sosyal ağda da Facebook örneğinde belirttiğimiz gibi, katıldığınız eğitim, seminer ve etkinlik mekanlarında yer bildirimleri yaparak sizi bu mecrada inceleyecek olan işveren adayları için iyi izlenim bırakmanız mümkün.

CIA hesaplarınıza bakıyor mu tartışılır ama işverenlerin baktığı bir gerçek.

Kategori:Gündem