İçeriğe geç

3D Gözlük ile Gayrimenkul Tanıtımı

Gözlük teknolojisi adına yapılan ilk atılımı Google Glass ile Google birkaç yıl önce gerçekleştirmişti. Teknoloji blogları tanıtımlar yapmaya, teknolojinin evrimini analiz etmeye ve ilgililere aktarmaya çalışıyorlardı. Hatta bazı firmalar Google Glass için aplikasyon bile geliştirdi. Ve derken çok taban bulmadı bu teknoloji ama şimdinin trendi

Virtual Reality (VR) 3D gözlükler.

Henüz gelişim aşamasında olan bir teknoloji olmasına rağmen adından çokça söz ettiren bir teknoloji olduğunu söylemekte fayda var. Akıllı gözlük Google Glass’ta tek bir göz ile takip edilen ve yönlendirilen bir teknoloji iken 3D VR sanal gerçeklik gözlüğünde dünya ile temasınızı tamamen kesiliyor ve gözlüğün sunmuş olduğu teknoloji dünyasına dahil oluyorsunuz.

Gelişen teknolojiyle değişen kitle algıları ve kullanım alışkanlıklarını, sektörel pazarlama trendlerine adapte etmek, bir adım önde olmak ve farklılaşmak adına gereklilik arz ediyor. Sanal gerçeklik gözlüğünün gayrimenkul tanıtım ve pazarlamasında kullanım alanı bulabileceğini düşünüyorum. Sahibi olduğum Gayrimenkul Haber sitesinde bu maksatla bir pazarlama yazısı da kaleme aldım hatta, ama kişisel sayfamda daha derinlemesine ele almak istedim.

Sanal gerçeklik ile gayrimenkul tanıtımı

Gayrimenkul sektörünün son yıllardaki gelişimi göz önüne alındığında, konutların daha inşa edilmeden maket üzerinde satışının yapılıyor olması, konut talebinde bulunan kişilerin daireyi deneyimleme imkanından yoksun bırakıyor. Esasında biz alacağımız bir ürünü deneyimlemeyi seven bir milletiz. Pazara gittiğimde bile alacağımız en ufak meyve veya sebzeyi elimizle analiz ederek alırken gayrimenkul ihtiyacı, yatırım ve kazanç öngörüsü sebebiyle daha inşaat temeli atılmadan maket üzerinden konut alımı gerçekleştirir olduk.

Sektör ne kadar iyi olursa olsun, fark yaratan kişi firmalar mutlaka daha fazla tercih edilmektedir. Bu maksatla, maket üzerinden satış yapılıyorken konut talebinde bulunan kişilere konut içinde veya projenin içerisindeymiş gibi deneyim sunmak muhakkak konut tanıtım ve pazarlamasında fark yaratacaktır. Maket üzerinde gösterilen bir konut modelini içerisinde geziyormuşçasına deneyimlemek, iç özelliklerini görmek, yüksekliğine göre manzarasını tecrübe etmek mutlaka konut alıcısı için önemli bir tercih noktası olacaktır.

DKY İnşaat’ın Vizyonu

Ben sanal gerçeklik gözlüğünün konut pazarlamasında kullanımına kafa yorarken, vizyon sahibi bir firma bu çalışmalara başlamış olduğunu gördüm. Dumankaya‘ firmasından ayrılarak DKY İnşaat olarak gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermeye başlayan ve oldukça büyük projeler hayata geçiren Ali Dumankaya, Levent Büyük Dere Caddesinde bir satış ofisi ve deneyim merkezi açtı.

Yaklaşık bir ay kadar önce yaptığı bir akşam organizasyonuyla Kağıthane’de hayata geçirdirdiği DKY On projesini, 3D sanal gerçeklik gözlüğüyle tanıtmayı amaçladığını duyurdu. Bu maksatla bir teknoloji firmasıyla çalışma yürüten DKY İnşaat 3D sanal gerçeklik gözlüğüyle DKY On projesini ilgililere tanıtımını yaptı ve deneyimleme fırsatı sundu.

Projenin henüz küçük bir kısmın sanal deneyime aktarmış olan firma bütün projeyi, katları ve konut tiplerini bu teknoloji ile deneyimleme şansı sunabilmek için çalışmalarına devam ettiklerini bildirdiler. DKY İnşaat’ın VR teknolojisini kullanmaktaki amaçlarında bir ise, konut talebinde bulunan kişilerin konut içi dekorasyon, oda renkleri, salon, oda ve mutfak mobilya yerleşimlerini tecrübe etmesini sağlamak, ilgililerin görüşlerine göre tasarımlarını şekillendirmek olduğunu öğrendik. Tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.

Görüldüğü gibi teknolojiyi sektörlere göre yorumlamak ve kullanmak fark yaratıyor. Bu teknolojinin gayrimenkul sektöründeki gelişimini takip ediyor ve aktarıyor olacağım.

Kategori:Pazarlama