İçeriğe geç

2019 Bitmeden Emlak Sosyal Medya Pazarlamanızı Geliştirmek İçin 5 Tavsiye

İster inanın ister inanmayın, emlak piyasasının büyük kısmı çevrimiçi hale geldi. Emlakçıysanız, sosyal medyanın eski ve gelecekteki müşteri tabanınıza güven duyma konusunda ne kadar büyük bir etkisi olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Fakat şu bir gerçek ki emlak markalarının çoğu internetteki varlıklarını en üst düzeye çıkarmakta başarısız olmaktadır.

İçerik stratejisi belirleyerek, mevcut ve gelecekteki sosyal medya yayınlarınızı optimize ederek,  gayrimenkul markanız için mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.  İşte size 2019 bitmeden emlak sosyal medya pazarlamanızı hızlandırmanıza yardımcı olacak 5 ipucu.

1. İçeriğinizi Optimize Etmek İçin Doğru Gayrimenkul Hashtaglerini Kullanma

Hashtag’ler, genellikle bir sosyal medya yayınındaki beğenileri arttırmak amacıyla kullanılır ancak . Hashtag’ler size daha fazlasını sağlar. Sosyal medyada ilgili etiketi arayanlara içeriğinizi göstereceği için sizi takip etmeyen potansiyel hedef kitleye de içeriğinizi göstermiş olursunuz. İçeriğiniz için doğru emlak etiketlerini kullanmak, ev sahibi ve alıcıların sizi bulmasını sağlar.

Not:  Instagram, başlık veya yorum başına maksimum 30 hashtag’a izin vermektedir.  Bu nedenle kelime araştırması yapmanızı ve emlak markanıza ve hedeflediğiniz yere daha uygun etiketler seçmenizi tavsiye ederim. Hashtaglerinizle denemeler yapmalı ve hangilerinin işe yarayacağına bağlı olarak onları değiştirerek kullanmalısınız. Ayrıca Instagram haricinde diğer mecralarda 3-4 taneden fazla etiket kullanam takipçileriniz için itici gelebilir bu nedenle her mecraya özgü hashtag belirlemelisiniz.

2. İçerik Stratejinize Referanslarınızı Dahil Edin

Eğer bir emlak şirketi işletiyorsanız işletmeniz için kaliteli içerik üretmenin ne kadar zor olduğunu da biliyorsunuzdur.  Ana çabalarınızı ev satın almaya veya satmaya odaklayabilmeniz için takipçilerinizle etkileşim sağlayacak basit içerik fikirlerine ihtiyacınız vardır.  Bu nedenle mevcut portföyünüzden size destek olmasını isteyebilirsiniz.

Eski müşterilerinizden referans isteyebilir ve bu referans yazılarını sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

3. Kaliteli Görseller Kullanın

Sosyal medya kullanımında görsellik çok önemlidir bu nedenle sosyal medya paylaşımlarında kullanacağınız görsellerin kaliteli olması gerekir ancak her zaman projelerin fotoğraflarını da paylaşamazsınız bu gibi durumlarda ücretsiz ama kaliteli fotoğraflara ihtiyacınız olacaktır. İşte size en iyi emlak görüntülerini bulabileceğiniz birkaç site tavsiyesi:

4. Değerli Emlak Blog Fikirleri Üretin

Her emlak web sitesinde bir blog var gibi görünmektedir, ancak birçok blog etkin değildir veya hedef kitlelerine herhangi bir gerçek değer sağlayamamaktadır. Blog yayınlarınız, emlak piyasasında uzmanlığınızı göstermenize yardımcı olmalı ve web sitenize ve sosyal kanallarınıza yeni ziyaretçiler getirmek için optimize edilmelidir.

Gayrimenkulle ilgili blog fikirleri bulmak zor olabilir, biz de size emlak pazarlamanızı iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı blog yazısı fikirlerini paylaşmak istedik;

  • Piyasa tahminleri ve piyasa istatistikleri hakkında makaleler
  • Ev sahipleri ve alım satım yaparken bilmeleri gerekenler için ipuçları
  • Semt ve mahalleler ile ilgili yazılar
  • Kendinizi, bölgede olabilecek veya bölgeye taşınmak isteyen yeni bir ev sahibinin yerine koyun. Ne bilmek istersin? Emin olun müşterileriniz de aynı şeyi merak ediyor. Bu blog yazısı fikirleri, okuyucularınızın uzmanlığınızı ve emlak markanızı tanıtmasına yardımcı olacaktır.

5. Reklamın Gücünden Yararlanın

Sosyal mecralar  insanlar ve markalar  için sosyal bir ortamdan daha fazlasını sunar. Sosyal medya reklamları, doğru yapıldığında çok uygun maliyetli olabilir. Bir emlak işletmesi olarak, reklamınızla, özel ilgi alanlarına sahip sipesifik bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Bununla birlikte, harcama alışkanlıklarına, hane halkı gelirlerine, ilişki durumlarına ve çok daha fazlasına dayalı bir kitleyi de hedeflemeyi seçebilirsiniz.  Doğru hedefleme ve doğru reklam tasarımı ile elde edeceğiniz başarıya ilk başta siz bile inanamayabilirsiniz.

Bonus:

Son olarak kendinizi tüketicinizin yerine koyun. Bir ev alıp satarken ne görmek isterdiniz? İçeriklerinizi zenginleştirmeli ve hedef kitlenizi iyi analiz etmelisiniz böylece emlak markanız için harika sonuçlar görebileceksiniz.

Fakat ülkemizde gayrimenkul & Emlak sektöründe yaşanan durgunluk sosyal medya pazarlamasına zaman ve para ayırma konusunda sizi endişelendirebilir, Ancak şunu unutmamalısınız ki sosyal mecralardan verim almak için çok yüksek bütçelere ihtiyacınız yok. Doğru planlama ve en optimum bütçe ile maximum verimi alabilirsiniz. Eğer bunun için ayıracak zaman ve gereken personeliniz yoksa bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmayı düşünebilirsiniz. 

Kategori:PazarlamaSosyal Medya