İçeriğe geç

Twitter Firma Hesap Yönetimi

Son birkaç yıldır sosyal medya kullanımımız içerisinde yerini alan bir diğer mecra Twitter’da   firma profili yönetimine değinmek istiyorum. Dünyada emsalleri olmakla birlikte ülkemizde son bir kaç yılda yaygın olarak  kullanılan twitter sosyal medya algımızı ilk başlarda epey zorladı. İtiraf etmeliyim ben de ilk başlarda twitter kullanımı konusunda çok pasiftim pek çok kişi gibi. Aslında twitter bizim sosyal medya algımızla uyuşmayan bir formatla girdi hayatımıza. Sosyal mecra adına herkesin bildiği ve kullandığı bir facebook vardı. Arkadaşlarımızı arayıp bulduk, hem yazabiliyor hem fotoğraf yükleyip arkadaşlarımızın fotoğraflarına bakabiliyorduk. Eğlenceliydi vesselam ama twitter yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Evet yavaş yavaş hayatımıza dahil oldu çünkü bizim örneğimiz facebook ile hiç örtüşmüyordu. Görsel ağırlığı yok denecek kadar az ve yazmak istediğimizde 140 karakterlik bir sınır. Tabi ki oryantasyon sürecimiz çok uzun sürmedi ona da alıştık.

Twitter’ın hayatımıza kazandırdığı güzel kazanımlar az değil. Anlık iletişim sağlamaya öncülük etti. Olay, durum, bilgi, haber ve belki de en önemlisi şikayet ve örgütlenme twitter ile kullanıcılar arasında ki  optimizasyonu sağlayan etkenler oldu.

Burada ki kilit sözcük şikayet. İşte firmaları burada profil açmaya mecbur bırakan şey ; şikayet. Bir günde atılan twitlerden yüzlerce kitap çıkacağını düşünürsek bilginin bu derece hızlı aktığı ve etkileşim sağladığı bir sosyal ağda firmalar için burada bulunmamak tam bir intihar olabilir. Twitter kullanıcılarına sunmuş olduğu bu güç sayesinde firmaların halkla ilişkiler ve iletişim departmanlarını sosyal ağlar özellikle de kendine çevirmesine sebep oldu diyebiliriz. Çağrı merkezlerinden bulamadığımız çözümü burada bulur olduk. Eğer burada bildirilen bir soruna çözüm üretilmez ise bu sorunun dalga dalga büyüdüğü Dünya da ve Türkiye’de ki örnekleriyle sabit.

Firmaların  Twitter kullanım stratejilerinin nasıl olması gerektiğini sonraki yazımda maddeler halinde açıklamaya çalışacağım.

Kategori:Sosyal Medya