İçeriğe geç

Sosyal Ağlarda Pazarlama

Bilindiği üzere sosyal ağlar da kendi içinde farklı etkileşim özellikleri taşımaktadır. Öncelikle hedef ülke, bölge ve toplulukların yoğun olarak kullandıkları sosyal ağları belirlemek yapacağımız pazarlamanın hedef kitleye tam olarak ulaşması açısından önem arz etmektedir. Sosyal ağlar resim, konum, durum ve bütün bunların hepsini birden içinde barındıran özellik ve farklılıkta olduğunu görmekteyiz. Emsalleri olmakla birlikte genel olarak alt başlıklar birer örnekle inceleyecek ve yapılması gerekenleri belirleyecek olursak

Facebook : Şirket ürün ve hizmet sayfası oluşturarak görsel paylaşım yapmak, ürün veya hizmet hakkında bilgilendirmelerde bulunmak ve kampanya duyuruları yapmak suretiyle hedef kitleye ulaşılması ve hedef kitlenin şirkete, ürüne veya hizmete ulaşması sağlanmalıdır. Hedef kitleye daha hızlı ulaşmak ve ulaşılmasını sağlamak adına yerel bloggerlar ile çalışmak, lokal pazarlama yapan web sitelerini incelemek, bölgesel etkinlikleri takip etmek ve etkinlikler düzenlemek daha iyi sonuçlar verecektir.

Twitter : Mikro blog siteleri görselden ziyade yazı teması üzerinde ilerleyen sosyal ağlardır. Mikro bloglar çok etkin kullanılması gereken sosyal mecralardır. Çünkü bu sosyal ağlar bilgi, olay, durum, öneri ve şikayetlerin anlık ve hızlı bir şekilde yayıldığı mecralardır. En yaygın kullanılan mikro bloglarda da profil oluşturulmalı bütün etkileşimlere anında cevap verilmeli ve çözüm sunulmalıdır.

Yer İmleme Siteleri : Dünya’da oldukça ilgi çekici hale gelen Foursquare gibi yer imleme siteleri lokal pazarlama da belki de en etkili kullanılabilecek sosyal mecra ağıdır. Şirket ürün ve hizmet noktalarını kayıt etmek suretiyle reklam, promosyon ve kampanyalarla bölge veya hedef kitleye etkili bir pazarlama gerçekleştirilebilir.

Görsel Ağlar : Flickr veİnstagram gibi kişilerin ilgi alanlarına fotoğraf yayınladıkları sosyal ağlarda şirket, ürün ve hizmetini görsel olarak tanıtmak lokal pazarlama adına farklı bir etkileşim sunacaktır.

İnternetin ve sonrasında sosyal ağların varlığı kişileri ve toplulukları tek tek inceleme fırsatı sunması pazarlama stratejilerini bütüncül olarak belirlemekten çıkararak bölgesel hatta kişisel olarak belirlenmesi gerektiğini göstermektedir. Değişen teknoloji ve tplum alışkanlıkları pazarlama dünyası için yeni ufuklar açmaktadır. Dünya toplumlarının etkileşime bu denli önem verdiği bir çağda sosyal ağların varlığı yadsınamaz bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır.

Kategori:PazarlamaSosyal Medya