İçeriğe geç

Önemseyen Marka Olmak

Günümüzde en çok konuşulan  iş dünyası kelimelerinden, “Marka Olmak üzerine birkaç kelime etmek için bir yazı hazırlama istedim. Bu yazıma sebep olan ise, sektörün yerli danışmanlık ve aracılık markası olan Altın Emlak yeni yıl tebrik kartı oldu.

İnternette “marka olmak, markalaşma vb” kelime varyasyonlarını Google’da aratınca yüzlerce haber ve makaleye rastlayacaksınız muhakkak. İçlerinde sadece başlıktan ibaret, size bir şey katmayan yazılar olacağı gibi hakikaten faydalanacağınız içeriklerde olacak.

Aldığım bir eğitimin, ders başlıkları içerisinde “markalaşma” konusu da vardı. Uluslararası bir marka danışmanlık firmasının Türkiye ofisi görevlisi olan kişi, marka ve slogan için Profile örneği vermişti. Profilo’nun geçtiği yerde “Dayanıklı Tüketim Mallar” sloganı ile hafızamıza yerleşmiş olan bir algıya vardığımız örneği vermişti. Marka olmak elbette kısa süreli değil, uzun bir süreç; hatta, bir firmanın varlığı süresince sürekli yatırım yapılması gereken bir  konu. Emlak sektöründe bunun farkına varan marka sayısı henüz çok değil.

Emlak sektöründe markalaşma, önemseyen marka olmak

Bundan sonrasını emlak danışmanlık markalarındaki durumu kendimce yorumlamaya çalışacağım. Malumunuz, Türkiye emlak danışmanlık ve aracılık pazarı son 10 yılda uluslararası danışmanlık firmalarının girişiyle hareket kazandı. Türkiye pazarına ilk giriş yapan Remax’tan sonra, Century 21, Realty World, Keller Williams, Coldwell Banker, en son Era Real Estate hizmet vermeye başladı. Bunların yanında bir de yerli danışmanlık markalarımız var. Bunlardan belki de en bilinen olan Turyap oldukça iyi bir pozisyona ulaştı. Yerli markalar içerisinde ise benim de en çok takip ettiğim ise Altın Emlak, oldukça iyi işler çıkarıyor. Arada unuttuğum marka varsa affına sığınırım; arda kaybolan girişimler oldu.

Yukarıda saydığım danışmanlık markalarından birinin bir seminer ilanına, form doldurarak kaydoldum ve katılım gösterdim. Pazarlama müdürü olan çalışan, firmayı ve danışmanlara sağladıkları faydaları anlata anlata bitiremedi; PR anlamında neler neler yaptıklarını anlattı. Sektörel gelişmeleri hakkında görüş ve fikirlerini sürekli bir şekilde basınla paylaştıklarını, bu anlamda ne kadar etkin olduklarını söyledi.  Bu markanın genel müdürü ile irtibatım olmasına ve benim de kendileriyle ilgili sektörel yayın yaptığımı bildiği halde, bu markanın basın bültenleri, ne bana, ne de diğer emlak haber sitelerine gitmiyor. Diğer ulusal yayın organlarında çıkan haberlerden alıntı yapılıyor veya en iyi ihtimalle bir röportaj veya kendi üreteceğimiz bir makale ile firmaya dair haber yayını sağlayabiliyoruz. O ballandıra ballandıra anlatılan PR çalışmasının özeti bu.

Türkiye’den bir ulusal ve uluslararası gayrimenkul danışmanlık markası ne kadar çıkar bilemem ama Altın Emlak bu anlamda iyi işler çıkarıyor. Tahmin ederim, son yıllarında oluşturulan bir vizyon ile hareket eden Altın Emlak, kendi reklamını bir PR ajansına bırakmadan kendi eliyle gerçekleştiriyor. Sektörel gelişmeler hakkında açıklayıcı görüşlerini anında kamuyouna sunuyor. Resmi mevzuatlar hakkında ilgililere ulaşabileceği makaleler oluşturarak basın yayın organlarına ulaştırıyor. Piyasa ve sektördeki gelişmeler hakkında bir kaynak araştırması yaparsanız, en çok Altın Emlak’ın makaleleri ile karşılaşacağınızı söyleyebilirim. Ve bunu yaparken benim gibi (gayrimenkulhaber.com) sektör paydaşları ile hareket ediyor. Altın Emlak‘ın bu yaklaşımı, önemseyen marka imajını en azından bende yaratıyor. Ben de kendileriyle çalışmayı tavsiye ediyorum.

Teşekkür

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı imzalı bir teşekkür mektubu ve marka imajı yaratan hediyelerin olduğu bir paket almıştım bir kaç ay önce. Yeni yıl için de önemseyen marka olma özelliğini devam ettiren Altın Emlak tarafından, yeni yıl için bir tebrik kartı ve yine marka imajı barındıran hediyeler gönderilmiş tarafıma. Genel Müdür Mustafa Hakan Özelmacıklı olmak üzere, bütün Altın Emlak markasına hizmet veren çalışanlara teşekkür ediyorum. Temsilcileriyle birlikte, bütün Altın Emlak ailesine başarılar diliyorum. Bugün paydaşını ve müşterisini önemseyen, yarın onlar tarafından önemsenecek bir marka olacaktır.

Kategori:Gündem