İçeriğe geç

Gayrimenkul Sertifika Dönemi Başladı

Gayrimenkul sektörüne yeni finansman sağlamak ve küçük bütçeli vatandaşlarında gayrimenkul piyasasında yatırım yapmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilmesi planlanan gayrimenkul sertifikası, bugün düzenlenen tanıtım toplantısı ile piyasada faaliyete geçti.

Gayrimenkul Sertifikası Tanıtıldı

Gayrimenkul piyasasına farklı bir finansman modeli olarak planlanan gayrimenkul sertifikası, bugün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı ve piyasada faaliyete geçti. Makro İnşaat’ın Park Mavera 3 projesinde ilk defa uygulanmaya başlanacak olan gayrimenkul sertifikası modeli ile satış, Toki Başkanı Mehmet Ergün Turan, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Vakıf Yatırım Genel Müdürü Kemal Şahin ve Makro İnşaat genel Müdürü Ercan Uyan’ın birlikte düzenlediği basın toplantısıyla tanıtıldı.

Basın toplantısında gayrimenkul Toki’nin misyonu ve bugüne kadar faaliyetlerini anlatarak konuşmaya başlayan Mehmer Ergün Turan gayrimenkul sertifikasının ne olup olmadığına değindi. gayrimenkul sertifikasının sektöre ve piyasa için faydasını anlatan Toki Başkanı Turan, gayrimenkul sertifikası sayesinde küçük birikim sahiplerinin de gayrimenkul piyasasında parasını değerlendirebileceğini; gayrimenkul yatırımında gelire göre yatırım farklılığının ortadan kaldırıldığını söyledi.

Gayrimenkul Sertifikası nedir?

Taşınmaz bir varlık olması itibariyle bir menkul değer olmayan, dolayısıyla gayrimenkul olarak isimlendirilen konut ve taşınmaz varlığının, menkul değer olarak işlem görmesini sağlayan bir finansal model olduğunu söylesem yanlış olmayacaktır. Resmi tanımı ise; bireysel ve kurumsal yatırımcıların, SPK denetiminde güvenle ortak olmalarını sağlayacak yeni bir yatırım aracıdır.

Bir gayrimenkul projesine yatırım yapacak ekonomik yeterliliği olmayan, ancak gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak isteyenler için geliştirilen gayrimenkul sertifikası ile ister topraktan ister bitmiş projelerden yatırım yapma şansına sahip olacak. Gayrimenkul sertifikası ile yatırım yapılan projelerin garantörü Toki olup yatırımcı hakları açısından sermaye piyasası kurulu denetiminde olacak. Sertifika payları Borsa İstanbul’dan, projenin gelişimi kamu Aydınlatma Platformu üzerinden takip edilebilecektir. Gayrimenkul sertifikası ile projeye yatırım yapanlar istedikleri zaman paylarını Borsa İstanbul üzerinden satabilecektir. Bütün banka şubelerinden gayrimenkul sertifikası almı yapılabilecektir.

Kategori:Gayrimenkul