İçeriğe geç

Gayrimenkul Satışında Müşteri Algısı

Yapılan Konut projesinin hızlı satışı inşaat firmaları için elzem bir durumdur. Etkili ve hızlı bir satış süreci için konut satış anına kadar yapılması gereken bir dizi işlem olacaktır.Öncelikle  satış ofisine gelmesini isteyeceğimiz potansiyel müşterilerin gerçek hedef kitle müşterilerinden oluşmasını sağlamak gerekir. Bunun için proje özellikleri, sosyal donatıları, proje lokasyonu, daire tipleri vb. özelliklerimize göre gayrimenkul arayışı içerisindeki kişilere ulaşmak satış hızını etkileyecek en önemli faktördür. Bunun için etkili bir hedef kitle ve lokal pazarlama yapabileceğimiz araçları kullanmamız gereklidir. Sadece gazete ve emlak sitesi ilanıyla satış ofisini ziyaret edecek müşteriyle hızlı bir satış süreci hedeflemek oldukça yanıltıcı olacaktır. Bu şekilde yanlış ve eksik bir pazarlama anlayışıyla satış personelinin başarısını sorgulamak ta bir o kadar yanlıştır. Unutulmamalıdır ki pazarlama ve satış projenin en başından itibaren belirlenmesi gereken bir strateji bütünlüğü gerektirir.

Türk insanının en temel ihtiyaç olarak gördüğü ev sahibi olma isteği peşi sıra güvenilirliği sorgulama ihtiyacını doğurur. Yüz binlerce lira vereceği veya borçlanacağı firmanın güvenilirliği elbette satış sürecine etki edecek büyük bir unsurdur. Onlarca konut projesi bitirmiş, televizyonlarda reklamlarını görmekte aşinası olunan firmaların iflas ettiği ve arkasında birçok mağdur insan bıraktığı örnekler varken güvenilirliği tesis etmek ve müşteri algısına bunu yansıtmak önemli bir çalışma gerektirecektir.

Hedef kitleye yönelik yapılan çalışma ile gerçekten projemizin özelliklerini bilerek gelen potansiyel alıcı müşteri kitlesi oluşturduktan sonra satış ofisinin öncelikle görüntüsünün müşteri algısında iyi bir izlenim bırakacağı şekilde dekore edilmesi ve satış personelinin giyimi ile ilk görüş intibasının iyi bir şekilde yansıtılması gerekir. Renklerin insan üzerinde ki etkisinin aşikar olduğu araştırmalarca sabit olduğu bilinirken konut projesinin yapılacağı bölge insanlarının kültürü iyi araştırılmalı, gerek konut dış cephe gerek ise konut içi renklerin bu araştırma çerçevesinde belirlenmesi müşteri algısında konut projemizi bir adım öne çıkaracaktır.

Satış süreci öncesinde müşteri algısına yönelik gerekli çalışmaların titizlikle yapılması reel satış anında ki başarının anahtarı olacaktır.

Kategori:GayrimenkulSatış