İçeriğe geç

Emlak Endeksi Girişimlerinde Artış Var

Gayrimenkul endeks hizmeti sunan girişimlerinde, son aylarda bir artış yaşanıyor. Gayrimenkul alacak veya satacak kişilerin bu hizmetlerin farkında olması ve kullanabilmesi adına bu yazıyı kaleme almayı uygun buldum.

Teknolojinin gelişimine paralel olarak artan rekabet, hali hazırda faaliyette olan emlak ilan sitelerini, yeni hizmetler ortaya koymaya ittiği gibi, yeni girişimlerin çıkış noktasında da farklılaşmayı gerekli kılıyor. Gayrimenkul piyasasında ise analiz, olmazsa olmaz gerekli bir değer.

Tam bu noktada, gayrimenkul değerleme ve fiyatlama olanağı sağlayan emlak endeks hizmetlerinde bir artış yaşanıyor. Emlak ilan sitelerinde, kendi içlerinde yaşanan rekabete kıyasla hizmete aldıkları endeksler, kullanıcıya il ilçe hatta mahalleye kadar, satılık ve kiralık değerlerin 1 yıl veya daha fazla yıl olarak analiz imkanı sağlıyor.

Reidin

İş Bankası ve Gyoder işbirliği sayesinde piyasanın daha çok bildiği Reidin bir gayrimenkul analiz platformu olarak hizmet veriyor. Bilgilerini raporlar halinde kamuoyu ile paylaşan Reidin’den analiz spesifik analizler edinmek ücrete tabi. Yani ücretli bir platform.

Tuvimer

Son zamanlarda değerleme piyasasına analiz üreten bir Tüvimer doğdu bir anda, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi, bir analiz platformunda çok bir haber sitesi gibi faaliyet gösteriyor. Tuvimer firmalarla işbirliği kapsamında özel olarak hizmet üretirken, son kullanıcının kullanabileceği bir hizmeti Tapusor’u devreye aldı.

 

Tapusor

Tuvimer’in yakın zamanda beta yayınına aldığı Tapusor ile, adresten, ada parsel numarası, haritadan yer işaretlemek şeklinde, istediğiniz yerin veya kendi sahip olduğunuz gayrimenkulün bulunduğu bölgeyi analiz imkanı veriliyor.

Endeksa

Yeni bir gayrimenkul değerleme platformu da Endeks. Yakın zamanda gayrimenkul piyasasına değer üretmeye başlayan Endeksa ile, yine Tapusor’da olduğu gibi detaylı analiz imkanı sahibi olunabiliyor.

Alım satımında yüksek fiyatlı bir ürün olan gayrimenkul için analiz ve değerlemede hizmet veren bu platformlar son kullanıcıların hizmetine sunulmuş ve kullanılmayı bekliyor. Gayrimenkul alacak, satacak veya kiralayacaksanız ve bununla ilgili bir fikriniz yoksa, işte size fikir verecek ücretsiz platformlar. Bilgi sahibi yapmak benden, kullanmak sizden olsun.

Kategori:Gayrimenkul