İçeriğe geç

Doktorun Teşhis Şakası ve Sonrasında Olanlar

Bu yazımda iş dışı bir konuyu kamuoyuna taşımak; en azından okuyucu kitleme paylaşmak için kalem alıyorum. Gayrimenkul sektörü, dijital pazarlama ve sosyal medya ile ilgili web sayfamı ziyaret edenlere bu bilgiyi vererek konuya giriş yapayım.

Yaşanan talihsiz durum çok yakın bir arkadaşımın başına geldiği için önemsiyorum. Yaptığı şikayetlerin sonuçsuz kalması neticesinde, en azından bunu internet ortamında duyurmayı amaçladık.

Bahçelievler Devlet Hastanesi’ndeki Bir Doktorun Teşhis Şakası ve Sonrası

Kol ve baş uyuşması şikayeti ile Bahçelievler Devlet Hastanesi acil servisine başvuran arkadaşım, doktorun istediği tahlilleri yaptırdıktan sonra teşhis ve reçete için tekrar bu doktor unvanlı zata gidiyor. Doktorun MR sonucuna baktıktan sonra ” “Seni hemen şimdi beyin ameliyatına almam lazım, durumun çok kritik hiç vakit kaybetmemeniz lazım” şeklinde bir söylemde bulunuyor.

Şöyle bir soru doğuyor aklımda; Hemen beyin ameliyatına alınması gereken bir teşhis koyduğunuzda, hasta psikolojisin bilmesi gereken bir doktor açısından bunu hastanın yüzüne karşı hemen söylemek ne kadar ahlaki? Bir tahlil ve MR ile bu teşhisi koymak, bir acil servis doktoru için ne kadar uzmanlık gerektirir?

Kısa bir şok yaşayan arkadaşım ne, nasıl derken doktor bu tutumunu bir müddet devam ettiriyor. Sonrasında da arkadaşıma kendisini denemek için şaka yaptığını söylüyor. Böyle bir duruma kendinizi koyun ve nasıl bir tepki vereceğinizi düşünün. Kısa bir zaman aralığında bir çok duygu değişimine sebep olan bu doktor unvanlı kişiye karşı arkadaşımın verdiği haklı tepki münakaşaya dönüşüyor ve sonrasında arkadaşım sinir krizi ile baygınlık geçiriyor.

İşin bunda sonrası ise bir sağlık skandalı haline dönüşüyor. Doktor, hastane personeli ile arkadaşımı o halde bir tekerlekli sandalyeye koyup hastane bahçesine çıkarılmasını sağlıyor ve öylece bırakıyor. Arkadaşım kendisine geldikten sonra; kabahatini hastaneden uzaklaştırarak gidermeye çalışan doktoru, hastane şikayet birimine, Bakırköy Savcılığına, Sağlık Bakanlığına ve Başbakanlık şikayet birimlerine bildiriyor.

Savcılık şikayeti dışındaki tüm şikayetler sonuçsuz kalmış durumda. Savcılık şikayetinin de henüz akıbeti belli değil. Dolayısıyla, devlet hastanesinde yaşanmış olan bu talihsiz olayı ve doktorun tutumunu kamuoyuna duyurmak ve kıymet verdiğim arkadaşıma desteğimi göstermek için bu yazıyı kalem aldım.

Olayın sorumlusu doktorun ismi Aysar Aktimur. Bu olay hakkında detaylı bilgi almak isteyen resmi kurum, kişi ve haber merkezlerine konunun detayı ve bu doktorun sorumsuz davranışına maruz kalan arkadaşımın bilgisi, iletişimi bilgisi sağlanacaktır. Özellikle konuyu haberleştirmek isteyen muhabirlere özel röportaj verilecektir.

Tarih:Genel