İçeriğe geç

Dış Ticaret Pazar Analiz Araçları

Ticaretin her türünde pazar araştırması yapmak, firmaların sürdürülebilirliği açısından önem arz etmektedir. Bir ticari faaliyetin sağlam temellere oturması için öncesinde yapılması gereken pazarda ki açıkların belirlenmesi, pazarın büyüklüğü ve eksiklerin belirlenmesi, toplum eğilimleri, ve sonrasında hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir.

Konu dış ticaret olunca elbette bu durum daha karmaşık bir hal almaktadır. Çünkü farklı bir coğrafyada farklı bir kültüre hitap etmek söz konusudur. Global Dünya’da kendi ülkemizin en batısından en doğusuna kadar farklı din ve kültür farklılıkları görüyorken hedef pazar ülkeler başlı başına iyi analiz edilmelidir.

Dış ticaret profesyonellerinin konunun, en sonunda hedef pazar ülkelerde hedef müşteriler ile yüz yüze görüşmenin gerekliliğine değinmesine rağmen o aşamaya gelebilmek için dış ticaret pazar analiz araçlarından yararlanmak işimizi oldukça hızlandıracaktır.

Pazar Analiz Araçları

Günümüzde dış ticaret firmalarının yoğunlukla kullandığı pazar analiz araçları var.

En belli başlı kullanılan

  • İntracen.org
  • un.org
  • org

Bu araçlar öncelikle gümrük verileri açık ülkelerin gümrük bilgilerinden beslenir. Bu araçlar ile ülkelerin geçmiş yıl ithalat ve ihracat verilerine ulaşabilmek mümkün. Bu sayede ürününüzün en çok ithalatçısı ve ihracatçısı durumundaki ülkeler kolaylıkla bulunabilmektedir.

Ayrıca ürünün en çok ithalatçısı olan ülkeler belirlendiği gibi ürünün o ülkelerdeki toplam ithalatına oranını da bulabilmek mümkün. Bu sayede sağlıklı ve gerçek hedef pazar ülkeler belirlenebilmektedir.

Dış ticaret kendine has dili olan bir ticaret alanıdır. O yüzden dış ticaret konusunda uzman kişilerle çalışmak firmanızın geleceği açısından önem arz etmektedir. Yukarıda ki vermiş olduğum analiz araçlarını doğru kullanabilmek ve analizleri doğru okuyabilmek bile bir uzmanlık gerektirir.

Dış ticaret pazar analizi ve pazar analiz araçlarının her biri başlı başına iyi bir eğitim konusu olduğu için bir yazı ile bunu verebilmem pek mümkün olmayacaktır. İleri ki yazılarımda yukarıda bahsetmiş olduğum pazar analiz araçlarının her birinin kullanımını tek tek anlatmaya çalışacağım.

Kategori:Dış Ticaret