İçeriğe geç

Ben Bilmem Beynim Bilir

Güldür Güldür Show’da doktor oyununda beyin cerrahının esprisi gibi duruyor olsa da, bu kitap Uğur Batı ve Orhan Erdem‘e ait bir kitap.

“Nöropolitik, karar bilimi, oy verme davranışlarımızın nedeni ve biz zavallı seçmenler” sloganını kullanan yazarlar, İknanın Psikolojisi, Satın Alma Transları, İknanın Anahtarı gibi yabancı yazarların eserleri tadında bir kitap kaleme almışlar. Ben Bilmem Beynim Bilir, yukarıda ismini verdiğim kitaplar ile benzer konular işlenmiş, benzer araştırmalardan faydalanılmış olsa bile odak noktası karar verme, nöropolitik, oy verme davranışları ve kişisel seçimler.

Ben Bilmem Beynim Bilir

Kitap 7 kısımdan oluşuyor. İlk bölümlerde beyin yapısı, çalışma şekli konularına değinmiş yazar arkadaşlar ama öyle tıbbi konulardan bahsetmiyorlar merak etmeyin. Aksine son derece ilgi çekici sosyolojik konular. İlk bölümleri geçtikten sonra konuların biraz daha ilgi çekici oolduğunu göreceksiniz. Karar verme davranışları, otomatik hareketler, seçimler ve seçimlerimizi etkileyen nedenler gibi konulara biraz daha ağırlık verildiğini göreceksiniz

Son bölümlerde ise tamamen siyasal seçimlere odaklanılmış. Siyasal seçimlerde karar verme süreçleri, seçimlerimizi kabullenme ve savunma eğilimleri, propaganda ve toplumsal yapının seçimlere etkisi konuları irdelenmiş. Kitap içerisinde, yapılmış olan pek çok sosyolojik deney anlatılmış ve faydalanılmış. Bu açıdan hem bir analiz hemde bir sosyoloji kitabı (benim yorumum) olduğunu söyleyebilirim.

Nöropazarlama Ne Kazandırır ?

Pazarlamada doğru adımlar atabilmek için faaliyette bulunduğumuz sektörü bilmek, bildiklerimizin de farkında olmamız gerekir. Konut satış ve pazarlama alanlarında faaliyet gösteren bir kişi onlarca müşteri karşılar, eğilim ve taleplerini görür. Konut talebinde bulunan kişilerden edindiği bu analizleri, pazarlama stratejileri ve reklam politikalarına yansıtamaz ise burada hata yapmış demektir. Ben Bilmem Beynim Bilir, farkında olmanızı sağlayacak bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Kitap ile nöropazarlama ve pazarlamayı birleştirmiş olmama rağmen yanlış anlamaya mahal vermemek adına söylemekte fayda var; kitap bir pazarlama kitabı değil, hatta konut pazarlama kitabı hiç değil. Bende kitaptan kendime ve konut sektörü pazarlamasına dair pay çıkardım ve ilgililerle paylaşıyorum.

Bu kitabı kim okumalıdır derseniz; satış, pazarlama, reklamcılık ve iletişim alanlarında çalışan ve faaliyet gösterenlerin okumasını tavsiye edeceğim bir kitap. Mutlaka içerisinde alabileceğiniz dersler, kullanabileceğiniz argümanlar bulacaksınız.

Kategori:Kitap Tavsiyelerim