İçeriğe geç

7. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu İzlenimlerim

WRI tarafından bu yıl 7’nci kez düzenlenen “Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu“na basın davetlisi olarak katıldım. Gün boyunca süren sempozyumda benim için önemli bilgilerin verildiği iki panel gerçekleşti.

Son dönemde bana gelen ve katıldığım davetlerde enerji tasarrufu, yeşil enerji, karbon salınımı, şehircilik ve şehir enerjisi temaları dikkatimi çekiyor. Ulusal ve uluslararası organizasyonlar, enerjinin tasarrufu ve enerji üretimi ve tüketiminde doğaya saygılı modellere yönelik çalışmalarına ağırlık vermiş gibi görülüyor. Bu elbette iyi bir şey ve ben de üzerime düşen görevi, haberciliğimi yapıyor, hem burada hem de Keskin Medya portallarında yayınlıyorum.

Sempozyum Genel Görünüm

7. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu genel itibariyle oldukça keyifliydi. Sempozyumun yabancı paydaşları ve yurtdışı belediye ve kurumlardan gelen konuklar, kendi çalışmaları hakkında güzel bilgiler verdiler. Sabah 10’da başlayan sempozyum 5 panel şeklinde akşama kadar devam etti. Bütün paneller boyunca, şehir içerisinde enerjinin daha düşük maliyetler ve çevre dostu hale dönüştürülmesi ve minimum karbon salınımı sağlanmasının yollarını konuşuldu. Hakikaten faydalı bir çalışma olduğu ve gayret gösterildiğine tanık oldum.

İstanbul İçin Önemli Bilgiler Verildi

Sempozyumun ilk iki oturumuna katılan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İ. Orhan Demir, İstanbul’a dair önemli bilgiler paylaştı. Deprem, kentsel dönüşüm, dönüşmesi gereken bina, ulaşım çözümleri ve karbon salınımının düşürülmesi hakkında yaptığı paylaşımlar, bir İstanbul sakini olarak önemliydi. Orhan Demir’in açıklamalarını Gayrimenkul Haber’de okuyor olacaksınız…

Dr. Meltem Bayraktar ve Kentsel Verimlilik

WRI Kentsel Verimlilik ve İklim Yöneticisi Dr. Meltem Bayraktar benim dikkatimi çeken en önemli sunumu yaptı. “Sıfır Karbon Bina (lar)” özelinde ele aldığı sunumunda, enerji ihtiyacı en yüksek ve olan ihtiyacını da karbon içermeyen kaynaklardan sağlayan yapı modellerini, bunların maliyet ve yapı modellerini, örneklerini aktardığı sunumu sempozyum takipçilerinde de ilgi ve soru topladı. Dr Meltem Bayraktar’ın sunumundaki bilgileri de Gayrimenkul Haber‘de okuyabilirsiniz.

Kategori:Gündem