İçeriğe geç

250 Bin Dolar Değerinde Gayrimenkule Vatandaşlık!

Yabancıya vatandaşlığı cazip kılmak ve ülkeye döviz girdisi sağlamak amacıyla geçen yıl uygulamaya konulan 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul alımına vatandaşlık uygulamasında sürpriz bir indirim yapıldı. 

250 bin dolarlık gayrimenkul alımına vatandaşlık

19.09 2018 tarihi Resmi Gazetesinde yayımlanan değişikliğe göre, 250 bin dolar değerinde gayrimenkul alan yabancı uyruklu kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilecek. Vatandaşlık almak için alınan gayrimenkulün 3 yıl satılmama sözü verilmesi gerekiyor.

Gayrimenkul fonunu ile vatandaşlığa da indirim geldi

Yine aynı yasa çerçevesinde uygulanan gayrimenkul yatırım fonu alımına verilen vatandaşlıkta da indirim yapıldı. Önceden 1.5 milyon dolar gayrimenkul yatırım fonu katılma payı ve girişim sermayesi fonu katılma payı alanlara verilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı 500 bin dolara indirildi.

Sektör dernekleri ve markalı konut üreticilerinin beklentisiydi

Markalı konut üreticileri ve sektör temsilcileri, 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul alımına sevinmiş olsa da çok geçmeden bu rakamın düşürülmesi gerektiğini dile getiri olmuşlardı. Özellikle dolardaki yükseliş veya TL’nin değer kaybı sonrası artan bu talep, yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından karşılandı. Doların TL karşısındaki seviyesi ile yabancıya zaten oldukça ucuz bir piyasa haline gelen ülkemizin gayrimenkul sektörü, vatandaşlıktaki fiyatı da indirerek ikinci kıyağı yapmış oldu.

Ağustos 2018 konut satış verilerinde, yabancıya satış rakamı, istatistik tutulmaya başlandığı günden bu yana en yüksek rakamına ulaştı. 3.866 konut satışı gerçekleşen Ağustos 2018, yabancıya konut satışında rekorun başlangıcı denilebilir. 250 bin dolar seviyesinde verilen vatandaşlık ile doğru ve ortadoğu ülkelerinden daha fazla konut talebi geleceği aşikar.

Kategori:Gayrimenkul